annas

Jaký má původ slovo demagogie?

Nedávno se Burak ptala na význam slova demagog. Mě zajímá, odkud a z které doby slovo demagogie, demagog pochází.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Demagogie (z řeckého δημος, démos = „lid“ + αγωγος agógos = „vůdce“) je v moderní době působivé a klamné řečnické vystupování, využívané k získání vlivu, politické podpory a moci. Místo věcného zdůvodňování působí hlavně na předsudky a emoce posluchačů, k čemuž slouží polopravdy, překroucené argumenty, falešné sliby, vyvolávání strachu a podobně.

Demagog je původně politický vůdce, který se opírá o podporu lidu proti aristokracii. V Athénách to byl pro Perikla ještě čestný titul, ale už o Kleónovi užívá Thúkydidés toto označení pejorativně, v současném významu demagogického politika.

Další odpovědi
vagra

V pátém století př.n.l.se v Athénách významným politikům říkalo demagogové.Bylo to slovo složené jako naše voje-vůdce.Řecké démos znamená lid a agein-vést,a spojením těch dvou výrazů vznikla složenina demagog-vůdce lidu,označení nejvýše čestné.
Athéňané je dávali svým nejlepším lidem,ale jen do doby,než na politické scéně Athén objevil městský radní Kleón který vynikal výmluvností ,hromovým hlasem a jeho řeči bývaly hrubé.Byl to člověk bez zásad,mluvil co mu slina na jazyk přinesla,z bílého udělal černé,z černého bílé.Dovedl lichotit,usiloval o moc ve státě a prostředky si nevybíral.
Srovnání s moderní dobou se přímo vnucuje: Kdo to dovedl svým řevem strhnout dyvy a vyhrožovat válkou celé Evropě?Když se před lety v Německu řeklo Führer-což také znamená vůdce,vyznavači hákové kříže se dostávali do tranzu,přestávali dýchat,vyvalovali oči a jako automaty sráželi paty a zvedali ruce.
Zatímco fašistům bylo slovo Führer skoro posvátné,všichni demokraté Evropy je vyslovovali s nenávistným opovržením.něco podobného se dělo v Athénách od dob Kleóntových.
Slovo demagog ,vůdce lidu,začalo měnit význam a obsah tak,že nakonec dostalo význam zcela opačný-svůdce lidu.Kdysi čestný titul se stal nadávkou a lid jím častoval politiky kteří vzbuzovali v lidech nečisté vášně a nenávist.Demagogové se mohou chlubit rychlými úspěchy,ale ty nemívají dlouhého trvání.
Kleóntovi svěřili Athéňané i vedení ve válce,neboť je dovedl přesvědčit že je vojenský génius.
Dopadlo to s ním stejně,jako později s Hitlerem,Stalinem a dalšími diktátory.Kleón prohrál a padl

Podle SCS – Demagogie je využívání zkreslených zjednodušených argumentů, působících zejména na city a předsudky, k ovlivňování jednotlivců a skupin

Zdroj: http://www.stas­tnezeny.cz/in­dex.asp?menu=3036&re­cord=&archiv=OK&pgf=0