annas

Jaký má původ a význam úsloví „houby s octem“?

Nejlepší odpověď
kropitko

Nejedná se tu o mn.číslo slova houba,která je rostliného původu, ale o houbu sací ve 2.p. Houba s octem bylo podána Ježíšovi, když umíral na kříži.

Zdroj: http://sedesat­ka.cz/node/1955

Další odpovědi
vagra

Jde o obrazné spojení, jehož význam se zcela posunul a s houbami nakládanými do kyselého nálevu nemá společného nic, dokonce ani ty houby. Dnes můžeme význam tohoto spojení vystihnout jednoduchým slovem nic.
Nabídne-li nám někdo houby s voctem, můžeme si být jisti, že se ničeho nedočkáme.
Určitě si vzpomenete na známou scénu ukřižování Ježíše Krista, kdy římský voják napíchne na kopí houbu, namočí do octa a podává ji Ježíši visícímu na kříži, aby se napil. Pokud jsem řekl houbu,myslel jsem houbu sací, ne hříbky či muchomůrku tygrovanou.
Takto se tedy do našeho slovníku dostala původně houba s octem, později nám asi jedna houba nestačila, a tak jsme ji nechali rozrůst.

Zdroj: zkráceno z-<HTML><META HTTP-EQUIV=

anonym

Tady jsou nějaký houbičky:

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=4094