annas

Jaký má původ a význam spojení panická hrůza (panický strach)?

Nejlepší odpověď
rynek878

jestli to není třeba takhle,

panický strach/hrůza – od Pan (řecky Πάν) je řecký bůh lesů, pastvin, stád a také pastýřů a lovců, kteří ho uctívali. V římské mytologii byl později ztotožněn s Faunem. Měl polozvířecí podobu: porostlý srstí, měl rohy, kozí kopýtka, bradu a ocas. – naháněl velký strach svým křikem a vzhledem tomu, kdo ho vyrušil ze spánku nebo při jeho toulkách lesem

Další odpovědi
1popelka1

Přidám taky příběh, podobný Rynkovi:
Pan byl syn nymfy Driopy a boha Hermése, narodil se plný vrásek, s růžky, vousy, ocasem, nohy měl kozí, smích připomínal úšklebek natolik, že svou matku děsil. Otec ho vzal na Olymp, odkud utekl zpátky na zem.

Byl neodbytným ctitelem jedné víly, ta se raději proměnila v borovici.

Díky jeho další zamilovanosti vděčíme za vznik pastýřského nástroje Syrinx – to jednou pronásledoval nymfu stejného jména, která se proměnila v rákos, on z něj pak na radu boha větru, vytvořil tento nástroj.

Pan byl veselé povahy, nezkazil žádnou legraci, ale měl i slabé stránky – jakmile jej někdo probudil, začal ječet a rámusit, až naháněl strach – panický strach – celému okolí. Navíc ze zlomyslnosti lekal tajemnými šramoty a šelesty a za bouřlivých větrných nocí vyvolával mezi lidmi děs a paniku různými vzlyky, sténáním, hvízdáním a kňučením.

Svým „uměním“ se prý zasloužil o celý řecký svět – například díky němu vyhráli Řekové bitvu u Marathónu – svým křikem vyděsil Peršany.
Tištěný zdroj.

iceT

Pan byl vladce lesu,napul clovek napul kozel,a tomu kdo ho vyrusil ze spanku,nahanel strach svym krikem.Odtud pochazi slovni spojeni.
Zamiloval se do nymfy Syrinx,ktera pred nim prchala a na svou zadost se nechala Diem promenit v rakosi a Pan si z rakosi vyrobil pistalu,na kterou hraval.
Myslim,ze se tak jmenuje i hudebni nastroj,syrinx.

hanulka11

panika -to je jednání zkratovité ,nezvladatelné ,bez rozmyšlení
panická hrůza -to je nezvladatelný strach

aspoň já to tak cítím

Mili @

Panika je sociálně psychologický jev, který se dá charakterizovat spontánním, nekorigovaným chováním lidí, u kterých došlo k porušení duševní rovnováhy. …strachem nebo hrůzou
google –