misskas

jaký má LP rozsah zvuku?

a hloubku v dB?
Doplňuji:
a proč má Audio-CD proti LP tak malý rozsah?

Odpovědi
mosoj

kmitočtová charakteristika 20 Hz – 20 KHz
dynamický rozsah až 70 dB
odstup rušivých napětí až 60 dB

Kolik z toho se využije závisí na snímacím systému ( přenosce) a zbytku přenosového řetězce.
Doplňuji:
A to jsi slyšel kde ???
Příklad :přehrávač CD ONKYO dx 6850 :

Kmitočtová charakteristika " 2 – 20 000 Hz
Dynamický rozsah 100 dB
Odstup signál/šum 100 dB !!!!!!!!!!!

kelley

Dynamický a kmitočtový rozsah digitálního záznamu zvuku je pevně dán vzorkovací frekvencí a bitovou hloubkou záznamu – klasické CD má při 44,1kHz a 16 bitech (teortický) kmitočtový rozsah 0–22,05kHz a dynamiku 96dB, při 24 bitech pak teoreticky až 144dB !, což LP deska nedosáhne ani omylem. Výstupním filtrem se (u CD) kmitočtový rozsah ořeže přesně na 20kHz a dynamika v konečném důsledku závisí na kvalitě D/A převodníku. Kvalitnějsí formáty hudby (SACD, DVD-A) se bohužel příliš komerčně neprosadily.

Zatímco záznam na vinylové desce je závislý na kvalitě vylisování desky, kvalitě gramofonu a jeho mechanickém provedení (zejména přenosky) apod. a není tak ostře omezen jako u CD – proto může znít příjemněji než CD i když má třeba horší dynamický rozsah.

To že dnešní CD znějí ploše a že nedosáhnete při jejich poslechu podobného zážitku jako při pslechu LP má mnohdy na svědomí tzv. „loudness war“ – nahrávcí studia na nahrávkách, zhruba posledních 15 let, úmyslě snižují dynamiku nahrávky, která sice zní subjektivně hlasitěji a vynikne tak mezi ostatními. Na druhé straně je pak pro posluchače takový poslech spíše unavující až obtěžující…

misskas

někde jsem čet že při p/remasteringu je dynamický rozsah/hloubka na CD do –4dB a proto jsou nahrávky horší.když jsem upravil jednu nahrávku z LP tak tam vůbec nešlo slyšet detaily-spíše jak nahrané z mobilu