katka266

Jaký má být postup výpočtu?

Počítám tu příklady z fyziky, náš pan učitel jaksi nedokáže danou látku vysvětlit. Tak bych vás chtěla poprosit, nemohli by jste mně ukázat, jak tento příklad vypočítat pěkně krok po kroku? Děkuji.

Těleso o hmotnosti 2,5 kg je zavěšeno na siloměru v kabině výtahu. Jak velkou sílu ukazuje siloměr, jestliže se kabina pohybuje se zrychlením 2m. s^(-2) směřujícím dolů?

Odpovědi
anonym

No – tak se na to kouknem:

  1. jak velkou sílu by siloměr ukazoval, kdyby kabina stála – a proč?
  2. jak se situace liší, pokud se kabina výtahu zrychleně pohybuje směrem dolů?

___
Nezakládej novou otázku – odpověz v Diskusi…

katka266

  1. 25 N protože 2,5 kg je cca 25N (to je díky tomu tíhovému zrychlení Země a tak..)
  2. Tak se určitým způsobem neguje to tíhové zrychlení, takže by siloměr měl ukazovat méně?

anonym

  1. OK…
  2. Taky OK… Siloměr bude ukazovat méně. A o kolik?

katka266

2. to právě nevím, netuším jak to z toho vypočítat…

anonym

Tak – postupně.
😉
Co ukazuje siloměr? – sílu – v tomto konkrétním případě tíhu. A jaký vztah má tíha a hmotnost?
😉