Jaký je význam sousloví „jsi blbý více než blbější“?

Pochopil bych „blbější než blbý“, ale tohle mi hlava nebere.

Nejlepší odpověď
annas

Souvisí se stupňováním přídavných jmen

  1. Blbý
  2. Blbější – porovnává míru vlastnost- tedy je blbější.

Vyjadřuje se i pomocí příslovce více – je více blbější – nesprávně, protože vyjadřujeme 2× totéž. Správně – více blbý

3. Nejblbější – užívá se méně, vyjadřuje nejvyšší míru vlastností.
Nebo nesprávně – nejvíce blbější místo nejvíce blbý.

V úsloví jde o srovnání 1. a 2. stupně, byť nesprávně. Je tedy nesmyslné, protože „blbý“ vyjádřuje základní vlastnost, 2. stupeň pak větší míru vlastností.

Takže snad jen lze brát s nadsázkou, ironiií, výsměchem.

Přece jedině mohu být blbější než jedinec, který je blbý. 🙂

Další odpovědi
quentos

Asi tím chtěli naznačit superlativ (nejblbější) – víc než 2. stupeň je 3. stupeň. Ale souhlasím, že se jim to moc nepovedlo, zní to kostrbatě. Lidi poslední dobou vůbec neuměj stupňovat, stále častěji potkávám paskvily typu „víc lepší“ a „nejvíc největší“ – jestli tohle taky nebude z podobného soudku.