Avatar uživatele
Ecata

Jaký je význam slova „zplanět“?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? kenyrts, annas, anonym před 4422 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Slovo zplanět má dva významy :

  1. stát se planým (např. o stromu, rostlině).
  2. Zplanět = upadnout, v minulosti zvl. náboženskomravně, zpustnout. Př. Jeho talent zplaněl.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Laicky řečeno nestarat se,nepěstovat-např o rostlinu,nechat ji růst tak si sama poroste.
Mam-li talent k něčemu a nebudu ho dále pilovat,také ho nechám zplanět.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Mapel

Může to být ve smyslu zdivočet. Rostlina či strom není vyšlechtěný, ale vyrostl volně v přírodě ze semene – roste planě.

Pro větší odolnost růží jsou roubované na šípek. Když je nebudu ošetřovat, tak zplaní a bude z nich šípek.
Doplňuji:
Pro venkovana. Právě, že růže nezůstaly růžemi, ale odumřela naroubovaná část a začal růst šípek je právě proces zplanění. Pokud bych o růži pečoval, tak nikdy nemůže vyrůst šípek. Z kultivované rostliny vyroste planá.

Upravil/a: Mapel

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Sůwa

Na tohle téma mám bohužel špatnou zkušenost. Nepečovala jsem dostatečně o růže a ony mi zplaněly. Mám teď místo růží šípkové keře. Není to ale jen o růžích…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
venkovan

Růže nezplaněly, jen podnož (botanická růže) přerostla naočkovaný kultivar.
Dá se říci, že často toto slovo používáme nesprávně.
Ale svým způsobem se v tom raději nebudeme moc š´tourat, a řekneme si, že zplanění je když vyšlechtěný rostlina se z nějakého důvou vrátí k původnímu botanickým vůastnostem nebo alespoň proti matečné kultivaru, odrudě apod., se její vlastnsit vrátí blíž k botanickým vlastnostem, nebo se je v základ některé vlastnosti (třeba kvalita plodu)je horší než mateční rostlina.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek