Ecata

Jaký je význam slova „zplanět“?

Nejlepší odpověď
annas

Slovo zplanět má dva významy :

  1. stát se planým (např. o stromu, rostlině).
  2. Zplanět = upadnout, v minulosti zvl. náboženskomravně, zpustnout. Př. Jeho talent zplaněl.

Další odpovědi
iceT

Laicky řečeno nestarat se,nepěstovat-např o rostlinu,nechat ji růst tak si sama poroste.
Mam-li talent k něčemu a nebudu ho dále pilovat,také ho nechám zplanět.

Mapel

Může to být ve smyslu zdivočet. Rostlina či strom není vyšlechtěný, ale vyrostl volně v přírodě ze semene – roste planě.

Pro větší odolnost růží jsou roubované na šípek. Když je nebudu ošetřovat, tak zplaní a bude z nich šípek.
Doplňuji:
Pro venkovana. Právě, že růže nezůstaly růžemi, ale odumřela naroubovaná část a začal růst šípek je právě proces zplanění. Pokud bych o růži pečoval, tak nikdy nemůže vyrůst šípek. Z kultivované rostliny vyroste planá.

Sůwa

Na tohle téma mám bohužel špatnou zkušenost. Nepečovala jsem dostatečně o růže a ony mi zplaněly. Mám teď místo růží šípkové keře. Není to ale jen o růžích…

venkovan

Růže nezplaněly, jen podnož (botanická růže) přerostla naočkovaný kultivar.
Dá se říci, že často toto slovo používáme nesprávně.
Ale svým způsobem se v tom raději nebudeme moc š´tourat, a řekneme si, že zplanění je když vyšlechtěný rostlina se z nějakého důvou vrátí k původnímu botanickým vůastnostem nebo alespoň proti matečné kultivaru, odrudě apod., se její vlastnsit vrátí blíž k botanickým vlastnostem, nebo se je v základ některé vlastnosti (třeba kvalita plodu)je horší než mateční rostlina.