zjentek

Jaký je význam slova „režné“?

Režné zdivo (režné cihly), režné látky (režná barva látky)…

Nejlepší odpověď
annas

Rež, u nás na Hané ryž – starý název pro žito.
Žito byla pšenice.

Takže se rozlišovala ryž = žito = tmavý. Žito = pšenice ´světlý, plavý
-----.

Pokud vás význam zajímá přesně, tak odpoví SSJC

  1. režné (o plátně ap.) nebílený, hrubý, drsný, nezušlechtěný: r-é plátno; r-á košile; r. pytel; r-é niti;
  2. režné zdivo neomítané, jen vyspárované;

--
Ad quentos,
zřejmě jsem byla o chvilku rychlejší než Vy.

Další odpovědi
Drap

Režné zdivo jsem neslyšel. Zřejmě ve významu přírodní. Režné látky jsou látky hrubě tkané zvláště z přírodních materiálů jako je len, konopí, někdy i bavlna. Režná barva, odvozeno právě od těch látek je barva přírodní, ne umělá, nebělená. Podle materiálů bílo šedá, bílá s nádechem do žluta . Potom znám ještě režné koště, vyraběné z rýžových stonků. Slovo rež se někde používal k označení žita.

quentos

K Drapově správné odpovědi ještě dodám odkaz na SSJČ: http://ssjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dat&heslo=re%C5%BEn­%C3%BD&sti=EM­PTY&where=hes­la&hsubstr=no