annas

Jaký je význam slova psanec a zhnět?

Již vzhůru psanci této země, již vzhůru všichni, jež hlad zhnět…

Mezinárodní hymna dělnického či komunistického hnutí. Učily se jí děti ve škole, zpívala se při politických oslavách… Bylo nařízeno, že se jednu doba musela tato skladba zpívat i v kostele …

Komicky zastaralý text …

Nejlepší odpověď
vagra

Slovo psanec vzniklo jakýmsi překladem latinského proscriptus, což vlastně znamenalo veřejně zapsaný, vyhlášený, zapsaný ve veřejné vyhlášce. Už staří Římané totiž používali to, co známe z westernů: hledali zločince veřejně vyvěšovanými vyhláškami. Říkali jim proscriptio a sdělovalo se v nich, že se hledá ten a ten a kdo na něj upozorní… Udávání se ve starém Římě vyplácelo, kdo oznámil v proscriptiu vyhlášeného psance, dostal část jeho majetku. A takového úředně vyhlášeného psance bylo možné zcela beztrestně také zabít, nebyl nijak chráněný. Mimochodem, za psance byl vyhlášen, a jako takový i zabit, slavný Cicero.

Doplňuji:
Zhnět-od slova hníst,spojit

Zdroj: http://old.mys­livost.cz/medi­a/clankyDetail­.asp?IDCl=13122&ID­R=10314&TypR=3

Další odpovědi
hanulka11

jež hlad ZHNĚT" (odvozeno od slovesa „hníst“) – asi znáte slovo „hněte“ ve smyslu „hněte hlínu“, „hnětl jí ňadra“, a pod. Nijak to ale nesouvisí se souslovím „hněte se“, které je odvozeno od slovesa „hnout“.

psanec byla osoba ,která nebdala zákonů …

Zdroj: http://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/diskuse­.asp?iddiskuse=A080506_1­34853_p_politi­ka_wag&razeni=back

anonym

Strach zhnět= strach – zpracoval.