annas

Jaký je význam slova „pešek“? Jak vzniklo pojmenování této hry?

Chodí pešek okolo, nedívej se na něho. Kdo se na něj koukne, toho pešek bouchne.
Je tato hra vůbec ještě známá?

Nejlepší odpověď
quentos

třeba se mýlím, ale domnívám se, že jde o zdrobnělinu germanizmu pech – smůla. Tedy náš český „smolík“. No a když se kouknete smůle „do očí“ … praští vás. Přinejmenším.

Mladší generace už ji asi nezná.

Další odpovědi
hanulka11

Chodí pešek okolo

Pešek je tradiční staročeské příjmení, jež pochází ze slavného rodu Pešků. Tento rod se proslavil vynálezem hry „chodí pešek okolo, nekoukejte na něho“, kterou hrávaly generace našich praprapředků a která je nesmírně oblíbena až do dnešního počítačového věku. Na tradicích rodu Pešků vyrůstaly u nás rodiny jako Kludský, Humberto či Schwarzenberg. Hra vychází z rodových tradic statečného chodského lidu

Hráči stojí nebo sedí (nikoli na židli, ale tureckým sedem na zkřížených nohou) v kruhu čelem dovnitř v předklonu a s rukama založenýma vzadu. Jiný hráč obchází kolem kruhu a v ruce má pomůcku, které se lidově říká pešek. (je k dostání v Tescu a Bille, zručný kutil jej však vyrobí sám

Motivací je zde pravidlo „padni komu padni“, jež hlásají všechny současné politické strany a které nebylo ještě nikdy naplněno. Občan, volič, tak má dojem, že alespoň někde funguje nějaká spravedlnost

Zdroj: http://necyklo­pedie.wikia.com/wi­ki/Chod%C3%AD_pe%C5%A1ek­_okolo

vagra

Obušek zvaný pešek vypadal podobně jako policejní pendrek, jen byl měkčí, delší a bílý.
Pokud jde o pojmenování hry, vysvětluje se ve dvou našich etymologických slovnících, v obou vlastně stejně. Václav Machek píše, že Jungmann má tohle slovo ve svém slovníku z Dobrovského a „ten je asi znal jako lidové“.

.....Pešek je zdrobnělina od Petr, stejně jako Pierot je zdrobnělina od Pierre, nebo jestli naznačovali možnost, že francouzský šašek Pierot, tedy Petříček, má nějakou souvislost s eventuálním
staročeským šaškem Peškem, tedy Petříčkem.
Zajisté lze ale prohlásit, že pokud slovo Pešek opravdu je od Petr, prvotní nejspíš bylo pojmenování osoby, hráče, a od něho se stejným slovem pojmenoval i obušek a celá hra.

Doplňuji:
Zajímavost:
Karel Jaromír Erben v 19. století shromáždil dokonce několik variant doprovodných textů k této hře Na peška.
V jedné se zpívá to známé „Chodí pešek okolo nedívej se na něho,“
v jiné „Tintěrovo jelito, kroupama je nabito…“
V okolí Berouna se totiž pešku říkalo jelito.

Zdroj: zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/regina/slo­va/_zprava/174456

anonym

No teda,to jsem si zase vzpoměla na detská léta,jak vznikla nevím,ale hráli jsme ji,pak ještě krvavé koleno,na četníky a na zloděje,u nás tzv.území,a Honzo vstávej,na sochy.Bylo toho víc..Teď momentálně je to všechno,na co jsem si vzpoměla.