Avatar uživatele
gatanegra

Jaký je význam slova oukropeček?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? anonym, annas, johana 56, anonym, Braník, zjentek před 4057 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

okroupek, okroupeček – . expr. nesmělý, velmi skromný, zakřiknutý člověk

SSJC
Doplňuji:
Ještě doplním původ . úkropek, oukropeček – jen ve rčení sedí jako oukropeček = člověk ustrašený. Původ z polského okrop = hrůza, v litevštině = ustrašený.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
pusinka50

malý, slabý, hubený, nedonošený

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

to je takový nedomrlý chudáček. Často si nacpe hlavu enciklopediema, aby to tolik nebylo poznat, jenže tím se rozdíl mezi jan a jing ještě více prohloubí. .)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

neštěstíčko, nedochůdče, chudáček, zakřiknutý strašpytlík

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

Nebo oukrop je polévka a oukropeček je zbytek polévky?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Babička říkávala oukrop česnečce (polévce), ale nevím jak to s tím souvisí :))

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Taky se u nás říká oukrop. Zajímá mě to, začala jsem pátrat, ale zatím nic nenašla. Když budeš mít zájem, mrkni se. Snad se podaří.

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Oukrop s oukropečkem vůbec nesouvisí. Původ jsem našla, ale považuji vkládat vysvětlení za zbtečné .

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

annas: ty na to určitě kápneš, budu se těšit! :))

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Bohemica. Slíbila jsem ti,, že dopíši vysvětlení, proto jsme změnila své rozhodnutí. Důvody neuvádím…


U oukropečku platí původ, který jsem uvedla, a platí také význam = nesmělý, skromný, zakřiknutý člověk. . . nemusí být samozřejmě nedonošený nebo hubený.

Výrazy oukrop a oukropeček totiž vznikly z jiného slovního základu. .

Oukrop, úkrop = horká voda. Jinak polévka z horké vody, do níž se nakrájí chléb, okoření se česnekem a osolí. (Polévka chudých, dříve bez tuku.). Stejně tak se vařila kopřivová polévka.

Původ slova oukrop je od slovesa kropiti , postřikovati = zalít horkou vodou živiny, aby byly lépe poživatelné. Spařují se mladé kopřivy pro housata, brambory, řepa ,otruby pro dobytek, moravsky sříká kropenka, jinak paření, pařenka.

Stejný původ má kopřiva, pračesky kropiva – souvisí s jejich pařením. Kopřiva je tedy vhodná ke spařování.

Zajímavé je rčení – narodit se v kopřivách = být zplozen v kopřivách. Kdysi kopřivy rostly na jakémkoliv volném místě, byly vysoké a snadno skryly milence.

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ann, díky! Kromě vysvětlení tohou oukropu mi taky došlo, že na Ukrajině se asi stále říká kopřivě „kropiva“ protože jedná známá Ukrajinka stále říká kropiva a já dodnes myslela, že to má přehozené. :))

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Boh., babi mi taky rikavala okropecku ! .. ( to kdyby me chudinka nebozka videla ted ) !! :))

  • iv-

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:))

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Mě tím krmila! A v rodině kde se traduje, že česneku není dost ani v česneku…no co mám dál líčit!

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

:)
chudaci spoluzaci ! :)

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Bohemico, také znám tento výraz v takové souvislosti. Jenže pro změnu od své babičky.

před 4057 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce