Jaký je význam slova oukropeček?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

okroupek, okroupeček - . expr. nesmělý, velmi skromný, zakřiknutý člověk

SSJC
Doplňuji:
Ještě doplním původ . úkropek, oukropeček - jen ve rčení sedí jako oukropeček = člověk ustrašený. Původ z polského okrop = hrůza, v litevštině = ustrašený.

Další odpovědi:

Stříbrný

malý, slabý, hubený, nedonošený

Zlatý

to je takový nedomrlý chudáček. Často si nacpe hlavu enciklopediema, aby to tolik nebylo poznat, jenže tím se rozdíl mezi jan a jing ještě více prohloubí. .)

neštěstíčko, nedochůdče, chudáček, zakřiknutý strašpytlík

Bronzový

Nebo oukrop je polévka a oukropeček je zbytek polévky?

Diskuze k otázce

anonym

Babička říkávala oukrop česnečce (polévce), ale nevím jak to s tím souvisí :))

Zlatý

annas

Taky se u nás říká oukrop. Zajímá mě to, začala jsem pátrat, ale zatím nic nenašla. Když budeš mít zájem, mrkni se. Snad se podaří.

Zlatý

annas

Oukrop s oukropečkem vůbec nesouvisí. Původ jsem našla, ale považuji vkládat vysvětlení za zbtečné .

anonym

annas: ty na to určitě kápneš, budu se těšit! :))

Zlatý

annas

Ad Bohemica. Slíbila jsem ti,, že dopíši vysvětlení, proto jsme změnila své rozhodnutí. Důvody neuvádím...

-------------
U oukropečku platí původ, který jsem uvedla, a platí také význam = nesmělý, skromný, zakřiknutý člověk. . . nemusí být samozřejmě nedonošený nebo hubený.

Výrazy oukrop a oukropeček totiž vznikly z jiného slovního základu. .

Oukrop, úkrop = horká voda. Jinak polévka z horké vody, do níž se nakrájí chléb, okoření se česnekem a osolí. (Polévka chudých, dříve bez tuku.). Stejně tak se vařila kopřivová polévka.

Původ slova oukrop je od slovesa kropiti , postřikovati = zalít horkou vodou živiny, aby byly lépe poživatelné. Spařují se mladé kopřivy pro housata, brambory, řepa ,otruby pro dobytek, moravsky sříká kropenka, jinak paření, pařenka.

Stejný původ má kopřiva, pračesky kropiva – souvisí s jejich pařením. Kopřiva je tedy vhodná ke spařování.

Zajímavé je rčení - narodit se v kopřivách = být zplozen v kopřivách. Kdysi kopřivy rostly na jakémkoliv volném místě, byly vysoké a snadno skryly milence.

anonym

ann, díky! Kromě vysvětlení tohou oukropu mi taky došlo, že na Ukrajině se asi stále říká kopřivě "kropiva" protože jedná známá Ukrajinka stále říká kropiva a já dodnes myslela, že to má přehozené. :))

anonym

Boh., babi mi taky rikavala okropecku ! .. ( to kdyby me chudinka nebozka videla ted ) !! :))
-iv-

anonym

:))

anonym

Mě tím krmila! A v rodině kde se traduje, že česneku není dost ani v česneku...no co mám dál líčit!

anonym

:)
chudaci spoluzaci ! :)

anonym

Bohemico, také znám tento výraz v takové souvislosti. Jenže pro změnu od své babičky.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2415
Zlatý Drap 1488
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.