Luciasik-Luc

Jaký je význam růže?

Nejlepší odpověď
marci1

Růže bílá – čisté svědomí, čistota
Růže žlutá – žárlivost
Růže oranžová – touha
Růže červená – náležím zcela tobě
Růže rudá – miluji tě
Růže rudá, kytice – vyjádření díků
🙂

Zdroj: http://www.online-kvetiny.cz/kve­tomluva-symbolika-kvetin/

Další odpovědi
johana 56

Růže je symbolem krásy, lásky a přátelství.

V kartografickém podání naznačuje rozkvět země

http://histori­e.stoplusjednic­ka.cz/bohemiae-rosa-mapa-ceskych-zemi-v-podobe-ruze

Kepler

Jako rostlina má význam jako každá jiná. Jako dar to má hodně významů. Jen co si momentálně vzpomenu, žlutá je žárlivost, bílá výzva ke svatbě. Červená je výraz vášně nebo i možná – lásky?

Cenobita

Slovo růže má celou škálu významů:

SSČ
růže, -e ž <l>

  1. ostnitý keř se zpeřenými listy a s velkými vonnými květy růz. barev: planá růže; osázet záhon růžemi; šípková růže
  2. jeho květ: kytice rudých růží
  3. nakažlivá kožní nemoc: mít růži v obličeji

♦ nemá na růžích ustláno nežije se mu snadno; není růže bez trní (pořek.) příjemné bývá spojeno s nepříjemným; trpělivost přináší růže (přísloví) vyplácí se;
růžička, -y ž zdrob. k 1, 2;
růžičkový příd.: růžičková kapusta s malými hlávkami na prodlouženém košťálu
SSJČ
růže, -e ž. (z lat.)

  1. ostnitý keř s lichozpeřenými listy a s velkými vonnými květy: plané růže; osázet záhon r-mi, roubovat r.; bot. rod Rosa: r. šípková; r. alpská; r. čajová čajovka 1 (zahr.); r. stolistá stolistka (zahr.); zahr. pnoucí r.; měsíční r.; remontantní r.
  2. květ tohoto keře, zprav. plný květ jeho zahradnických sort: kytice rudých, bílých růží; začervenat se jako r.; umělá papírová r.; přen. kniž. na tvářích měla plamenné r. (Kosm.) ruměnec;

♦ nemá na růžích ustláno nežije se mu snadno; zde mu nepokvetou r. nebude mít úspěch; trpělivost přináší r. (přísloví) úspěchy; není r. bez trní (pořek.) příjemné, milé bývá spojeno s nepříjemným
3. řidč. co tvarem (kulatým a paprskovitým) připomíná květ rozkvetlé růže: r. netřesku (Vrchl.); bodláková r. (Herb.); větrná r. růžice; v neodb. názvech rostlin: vodní r. leknín; vánoční r. čemeřice černá; slézová r. proskurník; alpská r. název alpských červenokvětých druhů pěnišníku; dějep. (v heraldice) motiv ve tvaru stylizovaného pětilistého růžového květu s kališními lístky: pětilistá (rožmberská) r. rožmberský znak; hist. páni z Růže z Rožmberka, Rožmberkové
4. nakažlivá kožní nemoc: dostat růži do nohy; med. erysipel;
→ zdrob. růžice v. t.: k 1–3 růžička, řidč., poněk. zast. růžinka, -y ž.: červená jako r.; zapýřit se jako r.; přen. zř. hleděl na svou r-nku (Jir.) mladou dívku; – rozebrat květák na r-čky;
♦ zast. děvčatům r-čky sázet (Něm.) lichotit; příd. růžičkový: r. ornament; zahr. r-á kapusta s drobnými hlávkami, vyrůstajícími na prodlouženém košťálu

Zdroj: http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=r%C5%AF%C5%BEe

jáára

Bacha na to, je to infekční…

Klaproth

Kytka jako každá druhá.

Martinaas

Vyznání lásky, ale záleží, jakou darujete 🙂 mrkněte třeba tady, mají to hezky popsané https://www.fle­urop.cz/kvetom­luva-aneb-jaky-je-vyznam-kvetin

Kepler

fgh:

Kepler

páč ses nikdy nic nenaučil, právě ses prezentoval jako primitiv. Prosím odejdi z tohoto webu, tak jak to udělali před tebou i jiní.

anonym

Jací lidé, kteří nevěřili v symboliku květin, přede mnou také odešli z tohoto webu? Každý, kdo to považuje za hovadinu, je primitiv? Jsou to jen obyčejné barvičky a kytičky, ani jíst se to nedá (tedy dá, ale chuťově to moc lidí neinteresuje). Celkem hloupost, nemyslíš?

Ale jo, naučil, učím se každým dnem, ale ne nějakou hovádskou květomluvu, už jen z toho názvu mi cukají koutky.

anonym

Právě jsem udělal další chybu, která mojí víru v lidstvo snížila ještě víc, a sice, rozklikl jsem článek od marci1, ani bys nevěřil, co je tam za nadpis…

„Ale jak se to vůbec stalo, že k nám květiny začaly mluvit? Kdo za to může?“