vivatisCZ

Jaký je význam rodiny?

Tak jsem tak zamyslel nad tím proč vlastně zakládat rodinu? Vždyt přeci jenom mohu žít se svou milou i bez toho aniž by jsme se vzali a dítě můžeme vychovat i bez toho aniž bychom si řekli ano. Jaký je tedy význam rodiny?

Nejlepší odpověď
PostApMan

A kde specifikováno v dnešní moderní společnosti, že je k rodině potřeba ten údajný „papír“. Pokud vím tak ten slouží snad je ke společnému danění manželů, k hypotékám, společným půjčkám apod.

Ale já si pojem rodina představuji : muž,žena jedno a více dětí a to všechno pohromadě na jednom místě – hodně stroze řečeno.

Další odpovědi
marci1

Pokud budete žít s přítelkyní a budete vychovávat dítě, tak už rodina budete. Rodina, to nemusí být manželé. Úzká rodina je žena, muž a dítě ( popř. děti ) a ostatní jejich příbuzní jsou širší rodina.

anonym

Upadající… 😉
Sňatek má určitý právní význam (manžel/ka má jiné právní postavení, než druh/žka), ale výhody nejsou velké a v podstatě vše lze nahradit jinou formou smlouvy.
V případě rozchodu partnerů pak může mít předešlý sňatek značné nevýhody, opět právní.

anonym

Je úsměvné, že se mi v souvislosti s Tvým dotazem okamžitě vybavilo socialistické heslo: Rodina je základ státu.
Pravdou je, že rodina nemusí být manželé, kteří vychovávají děti v tomto svazku zplozené. Rodinu tvoří rodiče (ať sezdaní, nebo rozvedení, či svobodní) a děti. Pokud je taková rodina funkční, tak na oddacím listu moc nezáleží.
Kamarádčin bratr byl takovým hodně moderním chlapem. Vysmíval se institutu manželství a se svou přítelkyní žil na hromádce. Spolu měli dceru, postavili dům… A potom najednou poznal jinou ženu a byl do měsíce ženatý.
Z toho docházím k závěru, že každý člověk pochopí potřebu formálního uzavření sňatku v okamžiku, kdy je k takovému úkonu zralý.
Doplňuji:
Rodina je skutečnou základní jednotkou státu. Funkční rodina vytváří hodnoty už tím, že se stará o další generaci. Vzdělává ji, vychovává a předává jí zkušenosti, tradice a hmotné statky. Rodina drží pospolu, podporuje jednotlivé členy a pomáhá si. Proto se v rodinách vysoce postavených jen zřídka stává, že by si mezi sebe pustili nějakou Popelku nebo Popeláka.

Irisa

Rodina může být i bez dětí a bez sňatku. Může se taky stát, že se kdokoli citově natolik přiváže, že se mže stát částí rodiny, nemusí být pokrevní příbuzenstvo (ba nemusí být ani člověk :)). Prostě rodina je docela relativní pojem. Podle mě označuje skupinu lidí s velmi blízkým citovým vztahem natolik silným, že se za rodinu považují. :)

postcd

no rodina je to asi i když se nevezmete a máte dítě. možná se ptáš spíš na manželství. jeho význam je asi to aby se ty lidi nerozdělili, jelikož podle mě rozdělené rodiny nevedou k ničemu dobrému.