janica64

Jaky je vyznam prijimeni Plischke?

Nejlepší odpověď
annas

U toho příjmení záleži na tom, odkud pocházejí vaši předci. Toto příjmení má různé varianty v češtině, polštině i němčině. Záleží také na zápisu v matrice, kam a odkud se stěhoval atd.

Ale vypadá to na německý původ, i když české příjmení mohlo být „poněmčeno“, to už se zřejmě nedovíme.

Pokud byl předek původem z východního Pruska, tak příjmení mohlo vznikout podle:

  1. pracovníků v lesnictví – použití nástrojů apod.

staré pruské „pleske“ = postroje
Litevské „pLysE“ = bezva, split, cracky
„Plyšimas“ = prasknutí dřeva

b) Polský „Pliszka“ = konipas

Stejně v češtině
D. Moldanová uvádí stejně jako polský zdroj Plischke, varianta Pliska – z obecného jjména pliska = pták konipas, sýkora babka.