BEAES

Jaký je význam pořekadla-vzít si ho na paškál?

Co je paškál?

Nejlepší odpověď
vagra

Paškál je velká velikonoční svíce, umístěna v blízkosti oltáře a rozsvěcuje se při všech Velikonočních bohoslužbách od soboty až do neděle Seslání Ducha svatého.
Slovní spojení Vzít si někoho na paškál se používá od doby, kdy k velikonoční svíci byli lidé v kostele voděni při přísahání.
Znamená kladení otázek a vyslechnutí – lidově „posvítit si na někoho“ – „vyzpovídat ho“. Také s tím souvisí přísná domluva nebo pokárání.

Zdroj: http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/vz%C3%ADt_si_na_pa%C­5%A1k%C3%A1l

Další odpovědi
panenka

Vezmu si tě na paškál, zní známé rčení, které znamená posvítit si na někoho.

hanulka11

význam -pořádně mu domluvit

jeremi

Rčení pochází zřejmě z toho, že před paškál, požívající velké vážnosti, bývali přiváděni lidé, aby něco dosvědčili, pravdivě vypověděli, a případně před svící na pravdivost svých slov přísahali. Více se pak dozvíte zde: http://www.e-kniha.com/proc-se-rika-vzit-nekoho-na-paskal.html