JájsemRaibek

Jaký je význam, když někdo řekne, že je v rýži-rejži?

Proč zrovna v rýži? Proč ne v něčem jiném? Neříkám, že sprostém nebo nevhodném, ale proč zrovna v rýži? Copak to je něco špatného?

Nejlepší odpověď
gecco

Možná to přísloví vzniklo pod dojmem návštěvy rýžové plantáže – jak se tam její pěstitelé brodí po kolena ve vodě a bahně…
😉

Další odpovědi
johana 56

Možná proto,že se rýže občas rozvaří a je z ní mazlavá kaše.
Když se do něčeho takového člověk přeneseně ‚dostane‘,začne přemýšlet,kudy a jak ven.

zjentek

tak to jsem neslyšel, to mě taky zajímá
..ale myslím, že to má něco s dietou ..že už došly prachy na lahůdky

marci1

„Rčení jsme v rejži užíváme tam, kde se nám něco nepovede, nevíme si rady, jsme v úzkých, nevíme jak dál apod. Pro podobné situace máme i jiná rčení, třeba jsme v koncích, jsme v úzkých, jsme v háji, jsme v loji apod. Takže si všimněme, že na některá spojení se vážou významy, které vlastně vůbec nejsou přímo vázané na slova užitá v daném vyjádření. Říká se jim přenesená, obrazná pojmenování. Jako celek tedy taková spojení dokážou sdělit jaksi víc, než je ukryto v samotných slovech. To je právě pro různá rčení, pořekadla apod. příznačné. “

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/vyznamy-schovane-za-slovy--1317886

anonym

https://www.y­outube.com/wat­ch?v=Ap2I4WLRqwc