annas

Jaký je význam a původ úsloví " chytit příležitost za pačesy"?

Nejlepší odpověď
kropitko

Já jen doplním, že původ úsloví vznikl tak, že bohyně štěstí Fortuna, měla hodně vlasů ve předu,ale v zádu jich měla málo. Takže ten kdo stál před ní, jí mohl chytit za vlasy, ten kdo jí minul a prošel okolo ní měl smůlu, jelikož jí neměl za co chytit.

Další odpovědi
Mili @

Chytit příležitost za pačesy – nenechat si nic uniknout.
😁

hanulka11

já bych využila toho co se zrovna nabízí a využila toho

Tata

Já bych to vysvětlil jinak. Dávno, ještě dříve než si člověk začal uvědomovat co to je štěstí, chápal že pokud chce něco získat, ulovit, chytit, musí to pevně držet za srst, ať se to škube sebevíc. Tato zkušenost posléze přešla i do úsloví. Štěstí je velmi vrtkavé a dokáže zmizet, protéct mezi prsty. Proto musíš pevně držet příležitost ve svých rukou, aby ti štěstíčko neuniklo. A za co se nejlépe drží, za srst, nebo za vlasy.