annas

Jaký je význam a původ spojení „Ty jsi pěkná kost“?

Občas říká muž ženě …

Nejlepší odpověď
vagra

Zdá se,že jde o kost jako o stravu, o pokrm.
Slovo kost v tomto významu je uvedené ve Slovníku spisovného jazyka českého jako zastaralé, z němčiny pocházející.
Ti, kdo umějí německy, vědí, že KOSTEN znamená ochutnat, okusit.
Když tedy dnes řekneme o nějaké ženě, že je kost, opakujeme tím slova našich předků, kteří na rozdíl od nás německy běžně uměli, a tudíž věděli, že říkají: to je žena k nakousnutí, k ochutnání. S kostí jako částí těla to nesouvisí.
Doplňuji:
pro Dudu-Dodnes ji hrajeme u ohně-je z filmu Lásky jedné plavovlásky.
Tady si ji můžete poslechnout-
http://www.me­teleskublesku­.cz/?movie=11

Zdroj: upraveno,zkráceno z-http://www.roz­hlas.cz/stred­nicechy/slova/_zpra­va/161604

Další odpovědi
anonym

Taky dobrý!

Zdroj: http://klempe­ra.tripod.com/ces­tina.htm

dudu

Původ zmíněného spojení asi nejlépe vystihuje kolega vagra, ale za mého mládí se o pěkné děvčici někdy konstatovalo, že je to koňa. Dokonce existoval popěvek „povídám jí koňo, hezká prsa máš a ona na to, vole vole, tak proč nesaháš“, atd…
Neznáte prosím základ tohoto pojmenování?

jandmil

Je to z Bible, knihy Genesis, kapitola 2.21 a dál
Hospodin Bůh tedy na Adama přivedl hluboký spánek. Když usnul, vzal jedno z jeho žeber a zaplnil to místo tělem. 22Z onoho žebra, které vzal z Adama, pak Hospodin Bůh vytvořil ženu a přivedl ji k Adamovi.
23Adam tenkrát řekl:
"To je konečně ona:
kost z mých kostí,
tělo z mého těla!…

anonym

Nesouhlasím s vagrou, že to nemá nic společného s částí lidského těla. Chce to si jen uvědomit, jak podle bible vznikla první žena.