Zlatý

Jaký je výklad (význam) slova "bůh"?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Roman71 vysvětil slovo "bůh" jako svědek Jehovův.

Vy jste otázku vložil do kategorie Jazyky, takže se zřejmě ptáte na význam slova "bůh" obecně. Jak je to v češtině obyklé, z významu původního se významy posouvají, přenášejí atd.

Původní význam pod Rejzkova Etymologického slovníku

1. bohatství, štěstí, podíl’ - názory na vývoj slova boha z prajazyků se ve slovanštině různí.
2. podle laltinského dīvus ‘božský’,,Deus, od ie. *dei- ‘zářit’ Významový posun ‘bůh, božský’→‘úžas(ný),zázračný = je to div..
-----

PSJC uvádí významy a použití slova bůh v původním i přeneseném významu.

1. bůh, náb. nejvyšší bytost se zvláštní mocí nad člověkem i nad přírodou, předmět nejvyšší úcty, tvůrce. (V představě křesťanské Bůh, Pán Bůh)

2. V rozmanitých spojeních je výrazem hnutí citových (podivu, obav, leknutí, uspokojení, žalosti ap.).
Bože, co se to se mnou děje.

3. Je prostředkem k zesilování slovesného děje (zdůrazňuje jej, zesiluje zápor, označuje hojnou míru něčeho a p.)
Např. Ani za živého boha to neudělám.

4. V některých spojeních je výrazem neurčitosti n. nejistoty, zvl. ve spojení - Jen bůh ví, jak to dopadne.

5. Přeneseně - o předmětu či člověku milém n. ctěném, slavném atd.
Třeba Beethoven je "Bůh".
--
V obecné češtině se slovo bůh používá jako
1. povzdech, zaklení - boha jeho!
2. zápor, nebo odmítnutí - ani bohovi!
3. vulgarismus ve významu neštvi mě, neprovokuj - neser boha.

První dvě spojení pocházejí ze slovenštiny uvádí SNČ.

Další odpovědi:

Odpoveď byla označena jako užitečná
Zlatý

Slovo bog (bůh) se vyskytuje ve všech slovanských jazycích a odvozuje se od staroindického bhaga, "udílející, dávající".:-)
Wiki

Stříbrný

Slovo „bůh“ se do češtiny dostalo přes praslovanštinu, kde kořen „bogъ“ odkazoval k pojmům „bohatství, štěstí, podíl“ (srov. „bohatý, zboží“), což odpovídá i stavu v historických indoíránských jazycích. V staroindickém jazyce kořen „bhaga-„ kromě zmíněných významů znamenal ještě „udělovatel, dárce“ (srov. i sloveso „bhájati“ – „rozděluje“). Ve významu božstva se příbuzný kořen nejdřív vyskytl zřejmě v staroperštině („baga-„). Názory na míru íránského vlivu na vývoj významu slova „bůh“ ve slovanských jazycích se různí. Východiskem pro slovanské a indoíránské jazyky bude pravděpodobně indoevropské „bhag“ („udělovat“; viz i starořecké „fagein“ –„pojíst“). Původní indoevropský název pro nevyšší božstvo je však zřejmě příbuzný spíše litevskému „diĕvas“ a latinskému „deus“

Zdroj: http://www.ptejteseknihovny.cz /dotazy/vyznam-slova-buh

Pokročilý

Mosoji, pokusím se to vysvětlit tak, jak to vidím já osobně.

Bůh je v podstatě titul pro někoho, kdo má absolutní moc, absolutní moudrost, ryzí charakter i pohnutky, zdroj vší inteligence, energie, tvořivé síly a tvůrce života. Bytost s absolutním přehledem o všem ve vesmírném prostoru, tvůrce všech fyzikálních a chemických zákonů a zákonitostí. Bytost se schopností stvořit energii, z ní jakoukoliv částici, hmotu, chemický prvek, dát všemu smysl a řád, stvořit život a dát dokonalost. (Snad jsem na nic nezapomněl..)

Když vezmu v úvahu boha s malým "b", je to někdo s výjimečnými schopnostmi, Bohu s velkým "B" v něčem podobný, jako by zrcadlil nějakou Boží schopnost či vlastnost.

Zlatý

Bůh neexistuje - http://www.osacr.cz/…

Bronzový

Zaměstnání, které vykonává Jehova.;-)

Diskuze k otázce

Zlatý

zjentek

Když si slovo Bůh vyložíme dokonae, tedy až na začátek, dostaneme se úplně až ke Krišnovi- k němu domů!
Haré Krsna!

Zlatý

mosoj

Děkuji za informaci. K dotazu mně přiměl jakýsi pořad na Primě (Hyde park). kde mluvil jakýsi vědátor ( z počátku jsem pořadu nevěnoval pozornost) který říkal že slovo bůh znamená ( a teď neřekl kde či v čem) významově " ten kdo nařizuje, přikazuje" a pod. Zajímá mně kde se tento význam tohoto slova objevuje. Je možné že přímo v církevních statích, nicméně jako ateista o tom téměř nic nevím.

Zlatý

annas

Já se zase chtěla dovědět víc o etymologii z Wiki, ale marci nevložila odkaz, tak jsem si ho musela najít sama.
https://cs.wikipedia.org/…

Pokročilý

Roman71

"Roman71 vysvětil slovo "bůh" jako svědek Jehovův."

Tedy klobouk dolů! Zase jsem byl odhalen :D

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2736
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1305
Zlatý Drap 964
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 605
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 538
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 487

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.