Sikorka00

Jaký je vliv/dopad digitalizace?

Doplňuji:
Prosím o konkrétní příklady, děkuju

Odpovědi
Reuef

Pokud myslis digitalizaci obecne tak dam nejaky zaporny dopady :

  • neprehlednost – na internetu je spousta informaci ale hodne z nich je neverohodnych
  • ztrata dat – disky (at opticke, klasicke pevne nebo SSD) maji velmi omezenou zivotnost oproti napr. pergamenu i papiru – takze po nas tu treba nemusi nic zustat popr. to treba za cas nepujde diky vyvoji elektroniky nikde prehrat
  • upravovani historie – je ted mnohem jednodussi prepsat si historii k obrazu svemu (viz Orwelluv roman 1984) – staci par kliknuti a pristi generace muze mit uplne zkresleny obraz o historii…

Bedy

Určitě se zlepšila kvalita obrazu, je možno šířit obraz i v HD kvalitě.
Hlavně se však rozšířila nabídka volně šířitelných programů. Dřív byly 4 – nevím, ale víc by se prostě nevešlo do toho pásma.
Dneska když je to digitální, tak se nešíří programy samostatně ale v takových balíčkách (multiplexy). Do jednoho multiplexu můžete narvat klidně 6 televizních stanic a i rozhlasové stanice.
V současné době máme 4 celostátní multiplexy (MUX4 pokrývá asi 85% republiky), zbytek de facto 100%, MUX1 dokonce má pokrytí i trochu víc za hranicemi). Někde dokonce jsou i malé regionální multiplexy, třeba v Ostravě tuším je jeden takový.

Taky nás to trochu posunulo dopředu, podpořil se tím i nákup nových, zpravidla úspornějších, televizorů, které umí digitální signál přehrát. Případně někteří si koupili set-top-box, což je taková malá krabička, která umí ten digitální signál přeměnit na starý analogový.

Analogové pozemské vysílání bylo definitivně tuším v roce 2011 vypnuto.

První digitální programy tu však máme někde od roku 2001, kdy se české kanály dostaly na digitální satelit (analogové satelitní vysílání bylo tuším v roce 2009 vypnuto).