Bronzový

Jaký je váš postoj k trestu smrti v USA - tzv. nejvyspělejší demokracii světa?

Státy USA popravily loni 46 lidí, letos zatím 24. V roce 2009 to bylo 52 lidí. Je podle vás trest smrti na místě v zemi, která se prezentuje jako nedostižitelná demokracie? Proč je USA jedinou zemí s vyspělou demokracií, kde je trest smrti uplatňován? Slyšeli jste, že výkon trestu smrti třísložkovou metodou je podle některých odborníků nejbolestivější a nejútrapnější metoda trestu smrti, která se kdy v historii používala? Víte, že např. stát Ohio v důsledku toho přešel na humánnější způsob provádění poprav - totožný jako při utracení zvířete?
Doplňuji:
K tomu Japonsku - tam má trest smrti už jen spíše symbolický význam. Za poslední dva roky popravili dva lidi. Od roku 1993 popravili 84 lidí (srov. USA: 1069 lidí). Ale hlavně - Japonsko není demokracie, vyspělých zemí, kde je trest smrti běžný, je plno (např. Saúdská Arábie). Byť jsem neměl ani tak úplně na mysli demokracii samotnou, jako spíš západní kulturu - vymezme to tedy např. jako "demokracie západního typu".

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Vyjadřovat se k trestu smrti je těžké.Pokud mě nikdo neublíží budu proti a pokud někdo vyvraždí moje blízké budu pro trest smrti.V Americe na počet obyvatel a spáchaných závažných trestných činů se není čemu divit.Počet poprav na počet obyvatel je malý.

Další odpovědi:

Zlatý

Pokiaľ bude legálne nosenie a používanie zbraní (civilnými osobami), asi to bude zatiaľ jediné, čo kriminalitu akotak udrží v medziach.

Bronzový

jsem zásadně proti trestu smrti... a nechápu, že se stále v USA praktikuje :( myslím, že to je čirý populismus - veřejné mínění bude vždycky žádat oko za oko

plně rozumím, že příbuzní obětí touží po pomstě, ale my, jako společnost, prostě nemáme právo zachovat se stejně jako vrazi - rozhodnout, že má někdo zemřít

tohle je podle mě velmi trefné vyjádření:
“Many that live deserve death. And some that die deserve life. Can you give it to them? Then do not be too eager to deal out death in judgement. For even the very wise cannot see all ends.” J.R.R.Tolkien
...“Mnoho těch, co žijí, si zaslouží smrt. A někteří umírají a zasluhují žít. Můžeš jim život dát? Pak nebuď tak horlivý při vynášení rozsudků smrti. Protože ani velmi moudří nevidí konce.”

Butani,ještě je trest smrti v Japonsku.Ale co se týče samotného souhlasu s trestem,ve zvlášť odpuzujících případech,kdy byla jednoznačně vina dokázaná,hlavně nechutné činy na dětech-jsem pro!U nás bych ho udělila v poslední době mladíkovi,co své milence téměř oddělil hlavu od trupu.To jsou činy,které bych neodpustila.(ty ostatní země ,kde je trest smrti, není třeba jmenovat,ale Japonsko je podle mého názoru země,která se může svou vyspělostí rovnat USA.)

Ptát se na USA jako celek je poněkud zavádějící. USA má unijní systém, kde jen 13 států má dosud uzákoněn trest smrti a navíc každý stát má vlastní postup. Legendární "křeslo" není ani zdaleka ve všech. Jsou tu tradice třeba jižanských států, právo nosit zbraň a bránit svůj majetek.
Na druhé straně zvlášť zavrženíhodné formy brutální kriminality organizovaného zločinu, kde tento trest má odstrašující efekt.
Ovšem to vše nic nemění na faktu nevratné křivdy při justičním omylu nebo dokonce politické zneužitelnosti.
Právní kruhy registrují sílící odklon americké veřejnosti od tohoto institutu.

Zlatý

V případech, jako byl loňský v Praze-Tróji, bych neváhala a neživila tu zrůdu dál z našich daní.

Zlatý

jsem pro trest smrti.

ale aby se předešlo "zbytečným" exekucím, bych navrhoval "vyčkávácí období", než se ortel vykoná (až několik let), co kdyby přece byl odsouzený neviný.
a povinné i trojnísobné přeskoumáno případu.

ale globálně - jsem za. Oko za oko, zub za zub, život za život.

Zlatý

To je těžký,bylo také pár lidí odsouzeno k trestu smrti a zjistilo se že byli nevinní.V čem ale bychom si měli vzít příklad je to,že v USA může být někdo celebrita nebo člověk s vysokým postavením a platí pro něj zákony jako pro každého jiného.Tam platí zákon pro každého narozdíl od nás.

Bronzový

uz bylo popraveno tolik nevinnych lidi, ze kdyz mi nekdo rekne, ze je pro, klepu si na celo. jak by bylo vam, kdybyste si zili spokojeny zivot, pak prisel pan policajt a rekl, ze vas zatknou a popravi za vrazdu? asi prima co? :)

trest smrti poukazuje na zaostalost a nevyvinutost jak spolecnosti, tak trestniho aparatu. opravdu vyspele zeme maji prostredky, technologie i snahu pachatele "napravit" popr. izolovat od spolecnosti naporad (dozivoti).

jsem zasadne proti, stejne jako kazdy opravdu rozumny a kultivovany clovek. NIKDO NIKDY nesmi mit pravo vzit zivot jinemu cloveku!
Doplňuji:
tyto pany neznam, ale asi to nebylo to, co se jim zrovna pri zabijeni honilo hlavou. melo by.

Zlatý

Gnosis - nikdo nikdy nesmí mít právo vzít jinému člověku život?S tím bych i souhlasila,ale vědí to i ti vrazi,co někoho zabili?Zelenka například,Gacy a jiní.

Diskuze k otázce

Filip1993

Podle mě by se měl trest smrti zrušit. Nebo alespoň zmírnit a víc vyšetřovat. U nás když někdo někoho zabije tak jde na 5 let sedět a nic se mu nestane. Ale když ten člověk to neudělal, je nevinný a nemá na to důkazy, nikomu to nevysvětlí, tak tady si jenom pár let odsedí. Ale co v USA? Určitě je mnoho zlodějů a vrahů kteří to udělali. Ale rozhodně je nějaké procento kde nevynný člověk zaplatil životem kvůli ničemu.

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4389
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2475
Zlatý briketka10 2268
Zlatý annas 1827
Zlatý quentos 1547
Zlatý tom004 1522
Zlatý iceT 1520
Zlatý dědapetr 1472
Zlatý mosoj 1426

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.