Klára K.

Jaký je váš názor?

Jaký máte názor na vegetariány, vegany, zvířecí práva a vztah mezi lidmi a zvířaty všeobecně?
Doplňuji:
Já také myslím, že je to pokrytectví, třeba jedna moje známá má malé dítě a to má moc rádo zvířátka. A ono si vždycky hraje s plyšákama (Jestli znáte takovou tu farmu ikea) a pak přijde jeho mamka a dala mu oběd, řekněme: nějaké ty párky, někdy rybí prsty, vyjímečně kuře. Ale tomu neříkala párky z prasete ani RYBÍ prsty, ale vždycky jenom papání. A to dítě do osmi let nevědělo, z čeho je maso!!! A ještě se zeptám, jaký máte názor na pitvání žížal ve školách? Když děti dostanou živou žížalu a potom ji pitvají. Anebo bych chtěla vědět, co říkáte na testování kosmetiky na zvířatech? A ohledně ‚pokusných králíků‘.

Nejlepší odpověď
anonym

To není jedna otázka, ale několik. Vegani a vegetariáni mají své důvody a argumenty pro své počínání. Za práva zvířat musí jednat lidé. A vztah mezi zvířaty a lidmi všeobecně? Na vesnicích je stálý převažující názor, že co se nedá sníst není užitečné a co má zahnutý zobák (dravci) se musí likvidovat. Myslivci to mají podobně, rozdělují zvířata na škodnou a jedlou. Rybáři také. Obyvatelé měst to vidí mnohdy jinak, ale ti zase moc do styku se zvířaty nepřijdou. Pro své domácí miláčky nakupují první-poslední, ale co se děje za humny měst je mnohdy nezajímá nebo nechtějí vidět. Všeobecně mají rádi zvířata a přírodu, nedělní vepřová pečeně jim chutná, ale nechtějí vědět v jakých podmínkách jsou hospodářská zvířata chována a porážena. Takže všeobecně převládá pokrytecký postoj. Můj názor.

Další odpovědi
baghira

Veg… respektuju, pokud to má zdravotní důvody. „Ideologické“ důvody považuju za hloupou pózu.
Na zvířecí práva (předpokládám, že jde o hospodářská a domácí zvířata) mám podobný názor jako naše stařenka před sto lety – slouží nám, a proto si zaslouží velkou péči. Péči – nikoliv práva.

mosoj

Zvířata prohrávají. Lidé žerou více zvířata než zvířata lidi !

quentos

Vegany ani vegetariány neodsuzuju, ale jejich přístup mi nepřijde zdravý. Člověk je „od přirození“ všežravec a tomu odpovídají jeho potřeby.
Vztahy mezi lidmi a zvířaty jsou v žalostném stavu. To, že člověk zvířata zabíjí pro konzumaci, je přirozené, nicméně přirozené již není, že je před tím zabitím stresuje (převozy na jatka, při nichž zvířata moc dobře tuší, co je čeká; chování v těsných klecích apod.). Výzkumem se dokonce zjistilo, že když se zvíře stresuje z nadcházející smrti, vylučuje do těla látku, která jeho maso v podstatě otráví. Takže nedělají oni vegetariáni v dnešní době vlastně částečně dobře?
Na zvířecí práva je ve velké míře káleno a podle toho to taky vypadá.

MrGandy

Já nesouhlasím s lidmi, kteří odsuzují ostatní, že jí maso ze zvířat, která byla živá apod. S čím souhlasím je, aby zvířata měla lepší podmínky k životu. Jakou potravu dáváme hadům? Myši a dokonce i živé. Co loví takový orel? Králíky, zajíce, myši, dokonce menší ptáky. Co loví lvy, tygři a gepardi…? Je proti přírodě odpustit si maso s mnoha důležitými živinami jenom proto, že to zvíře bylo živé a zaslouží si žít.
A teď teda taková otázka na vás, Kláro. Představte si, že jste třeba na chatě a k tomu samozřejmě patří pavučiny. Jste tam s malým dítětem. Najednou dítě začne brečet, že se do pavučiny chytil „motýlek“ a chce, aby jste ho sundala… co uděláte?

huxa

1. pitva zaživa se nazývá vivisekce

Hodně let jsem nemohl ochutnat maso, jen kuřecí, z rybiny jsem zvracel. Poté jsem ochutnal lososa, tuňáka, tresku připravovanou na ohni a výborně nakořeněnou a hned jsem se rozpapal. Vegani jsou chcípáci…
zvířecí práva jsou zhovadělost dnešní doby…
vztah mezi lidmi a zvířaty je většinou dobrý.
s těmi žížalami je to dle mého naprostá pitomost, co na nich můžou vidět, když je rozkrojí? s kamarády jsme se jich nakrájeli a nic zajímavého jsme neviděli… děti by si spíše mohli pustit porod či pitvu savce.
Testování kosmetiky by se mělo provádět na stejném druhu, takže hurá platit bezdomovcům a všem, kteří k tomu svolí za testování přípravků na nich.

Kamionacka09

Naprosty souhlas s Mrgandy..Zvirata se taky pojidaji navzajem tak nevim proc resit ze my je jime taky.Kdyz treba nekomu maso nechutna tak at ho neji ale nejist ho jen kvuli tomu ze je to ze zvirete?-divny..

BENYTA

Vegetariáni a vegani at si jedí co považují za správné,sice mám podobné sklony ale v této otázce chci upřednostnit její druhou část. Za doby hluboké totality jsme v prvním ročníku zemědělské školy měli donést žížalu na pitvu,já jsem prohlásila,že pro všechny(30 žáků) může stačit jedna a samozřejmě jsem zadaný úkol bojkotovala.V dneš­ní době myslím,že tyto AKCE lze provést na počítači,tudíž žádný zbytečný masakr žížal není. Asi se pletu,bohužel…Díky mým protispolečenským názorům,nejenom co se žížal týkalo,jsem tuto školu nedostudovala,a nebyl ze mě zootechnik a posléze veterinář,dle mých plánů…
O to víc dnes bojuji za práva zvířat,která jsou mnohým lidem pro smích,neodsuzuji pravidelné masožravce nedělních obědů,ty toxiny vypuštěné do masa,když zvíře ví,že je jeho konec,nejsou nepodobné botulinu,tedy klobásovému jedu,ovšem v malých dávkách…jak jinak v ekonomické krizi,snad jen naši spoluobčané hnědočeši mají maso častěji,než my,a těm to PřEJU…stějně jedí psy,kočky,vever­ky…tato zvířata bez stresu nejde usmrtit…
Kosmetické výzkumy na zvířatech jsou naprosto bezpředmětné,pokud mě nikdo nepřesvědčí,že máme stejné složení pokožky…což nemáme,proto nač ty testy,když jsou přibližné,tedy nepřesné,tedy k ničemu…
Kláro,ta část,která se týká pojmenování jídla u dětí,je podle mě na každém,já jsem své dceři vždy vše vysvětlila,a stejně se jí maso neprotiví,na to přijde v dospělosti…te­dy,pokud soja má dvaapůlkrát víc proteinů,proč bychom měli konzumovat zvířata? Jednoduše proto,že nám to víc chutná.....
Závěr je na každém…

beer

Vegetariáni i vegani žijí tak jak chtějí a podle toho se chovají, jejich věc. Horší je, pokud k tomu vedou děti – ne pro každého lidského všežravce to musí být totiž prospěšné.
Co se týče práv zvířat, souhlasím s nimi a můj názor je dokonce ten, že každé zvíře, hmyz i rostlina, vše má v přírodě svoje nazastupitelné místo.
Problém je ale s uživením lidí a jejich pohodlností, kdy z toho důvodu dochází k přeměnám krajiny, jejímu znásilňování v krajinu hospodářskou. Pak najednou cosi „škodí“ a je potřeba dalšího násilí – tedy redukci všeho škodlivého. Chce to více přemýšlet a plánovat!
Další věcí je je globalizace. Tady zase přírodu ohrožují i nechtěně introdukované druhy, které se však likvidovat musí a to velmi rychle, zavčas. Jinak druhy domácí zmizí a nastává problém často neřešitelný s nedozírými nasledky včetně ekonomických.
Takže zvíře má mít svá práva, ale bohužel je v některých případech nutné dělat výjimky.

anonym

Střílel bych je.