cynique

Jaký je úzus pro psaní tečky na smutečním oznámení – parte?

V pohřební službě vytiskli smuteční oznámení zcela bez teček. Bylo mi řečeno, že na parte se tečky nepoužívají. Jaká jsou pravidla pro psaní parte, resp. pro psaní teček na parte?

Něco málo jsem našel v internetové jazykové příručce. Pravidla pro psaní interpunkce – tečka – bod 5 Nadpisy, nápisy a popisky
Znamená to, že parte je možné chápat z gramatického hlediska jako „plakát“? Což by dalo smysl.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=160

Nejlepší odpověď
quentos

Jeden nevlastní příbuzný byl 15 let spolumajitelem pohřebního ústavu a tečky tam měli – alespoň vždy tehdy, když se jednalo o větu („Se zesnulým se naposledy rozloučíme ve smuteční obřadní síni v Trutnově.“). Výjimkou bylo samotné jméno zemřelého na konci úvodní věty – bylo vytištěno tučně a tečka za ním by rušila. Ani u jejich pozdějších konkurentů tomu nebylo jinak.
Tak nevím, kde to ten autor výroku sebral.

Další odpovědi
quizzi

Nevím jak kde, ale já nyní prošel starší i nová parte a všude kam patří, jsou tečky psány.

annas

Smuteční oznámení patří ke stejným stohovým útvarům jako je plakát, pozvánka apod., tedy do stylu informačního. ¨

Kromě důležitých údajů je Jeho znakem heslovitost a grafická úprava.

Je pravda , že jde o jakýsi formulář, heslovitý text, takže tečky se dělají jen tam, kde končí souvislá věta.

Nejde o úzus, ten může být i špatný, ale o úpravu podle ČSN 01 6910 a Pravidel českého pravopisu.

cynique

quentos; quizzi: No já bych to taky tak chápal – za jménem ne, jinak tečky normálně. Ale říkal jsem si, že jsou to odborníci, vyznají se, specifický slohový útvar – tak se tam ty tečky asi nepíšou. Opak bude pravdou.