Adam

Jaký je typ románské církevní stavby?

Odpovědi
Dandi

Typ centrálního kostela
půdorys kruhu (Rotunda) nebo čtverce
jedna loď

Typ podélného kostela
půdorys kříže (Bazilika)
více lodí
např. Bazilika svatého Jiří, Bazilika svatého Prokopa

Nelomený oblouk románského slohu ve Zdíkově (dříve: Přemyslovském) paláci v Olomouci

Kláštery
samostatná hospodářská jednotka
řídí se určitým řádem – regulí čili řeholí
zakládány panovníkem nebo šlechtou
střediska vzdělanosti

Světské stavby
hrady – sídla panovníka a šlechty
hradiště
feudální dvorce

Lencis

Termín „románská“ v sobě zahrnuje pokus vyjádřit vztah tohoto stavebního slohu k stavebnímu slohu antického Říma, jímž byl do značné míry inspirován a sdílel s ním některé prvky.

V románské architektuře převládají církevní stavby (chrámy, kostely, kláštery). Typicky se hojně vyskytovaly masivní pilíře a zdi, obloučkové vlysy, slepé arkády.
Nejrozvinutějším typem románské stavby byly baziliky s typickými půlkruhovými oblouky a těžkou valenou klenbou, později i křížovou.
Jako stavební materiál
se užívaly hlavně cihly a kámen.

Příklady románských staveb: bazilika sv. Jiří na Pražském hradě, rotunda svatého Martina na Vyšehradě, hrad Přimda, klášter Saint-Michel de Cuxa ve Francii, St. Michaelis v německém Hildesheimu.

Více např.:
http://referaty-seminarky.cz/ro­mansky-styl/
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rom%C3%A1­nsk%C3%A1_archi­tektura

Attack-design

např. rotunda, možno i kostel