JanaViki

Jaký je to vlastně týden?

Když Silvestr byl v úterý (přelom úterý/středa), tak nový týden začal ve středu, takže vlastně od středy je první týden v roce, nebo je to pořád nějaký ten 52. nebo kolikátý týden a začíná se normálně od pondělí?
Snad mě chápete :)

Nejlepší odpověď
Hamon

Část normy ISO 8601, týkající se datování týdne, definuje také pondělí jako první den týdne. V tomto mezinárodním standardu je „prvním týdnem roku“ takový týden, který zahrnuje první čtvrtek roku. Takto je zajištěno, že první týden v roce nezačíná tzv. dlouhým víkendem (od pátku do neděle), což je v mnoha zemích způsobeno tím, že Nový rok je v nich svátkem.
Doplňuji:
Takže je první týden nového roku, protože čtvrtek připadá do nového roku. Kdyby čtvrtek připadal ke starému roku, byl by poslední týden loňského roku.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/T%C3%BDden

Další odpovědi
marci1

V době od 30.12. 2013 do 5.1.2014 je uveden v kalendáři 1. týden.

quentos

Mylnost celé domněnky je v tom, že „nový týden začal ve středu“. Nikoli. Tím, že začal nový rok, nezačal nový týden, pokračuje až do neděle tentýž týden. Z pohledu roku 2012 se jedná o 52. týden r. 2012, z pohledu nového roku o 1. týden r. 2013.
Doplňuji:
*2013 a 2014

anonym

Máme první týden roku 2014.

Sůwa

Quentos – sice jsem ti dala paleček, ale jinak jsi o rok zpátky 🙂

quentos

už jsem si toho taky všiml, díky :{)> odpovídal jsem spíše v obecné rovině…

quentos

už jsem si toho taky všiml, díky :{)> odpovídal jsem spíše v obecné rovině…

Sůwa

Prostě jsi o rok mladší, no. To bych sice taky brala, ale ten můj rok 2013 by nestál za opakování 🙂