Kelt

Jaký je to gramatický tvar – zdrávas?

V modlitbě Zdrávas Maria milosti plná – mne zajímá ono zdrávas. Od jakého slovesa je odvozena a o jaký způsob se jedná? Rozkazovací způsob nebo podmiňovací, je to přechodník? Děkuji předem.

Nejlepší odpověď
annas

Odvozené od přídavného jména – zdravý, zdravá atd. Jmenný tvar zdráv, zdráva atd.

Užívá se v pozdravu – buď zdráv, zdráva – přání zdraví .

Zdrávas, Maria – jde o „zdvořilostní“ formuli v začátku modlitby. „S“ na konci je zřejmě apostrof, kterým se ve verších označují vynechané hlásky, ale neodděluje se znaménkem u příklonného -s.

Zřejmě tvar souvisí s překlady, jazykovým vývojem atd.

Původní slova zněla:

„Anděl Gabriel řekl Marii: Buď zdráva, milostiplná, Pán s tebou, požehnaná tys mezi ženami.
Žalm 118 (119), 73–80“

Domnívám se, že Gabrielova slova se překládala různě. Např. Buď zdráva, Marie, ať jsi zdráva, Marie. Tvar " jsi" se zkrátil, jak jsem uvedla výš.

Jinak Zdrávas, Maria = buď pozdravena, buď zdravá = je věta přací podle postoje mluvčího. Nejde tedy mluvnicky o imperativ.

Další odpovědi
talka

Buď zdráva