hubickova

Jaký je správný postup placení příplatku při dělené směně podle § 130 zákoníku práce?

Moje pracovní směna je od 6:00 do 9:30 a pak od 12:00 do 16:30hod.což dělená směna je.Myslím si to takhle správně? Podle mně-příplatek za dělenou směnu mi náleží jen tehdy,kdy pauza mezi směnami je více jak dvě hodiny?A příplatek je tak,že se spočítá průměrný hodinový výdělek a z toho 30%. A těch spočítaných 30% je částka,která se mi přičtě ke každé takhle rozdělené odpracované směně?

Nejlepší odpověď
Hans51

Ano, ve skutečně je situace taková, jakou popisujete.

Aby Vám vznikl nárok na příplatek ve výši 30 % průměrného hodinového výdělku, je nutno, aby přerušení práce činilo alespoň dvě hodiny. Nicméně § 130 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, říká, že musí jít buďto o souvislé přerušení práce, anebo o situaci, kdy souhrn jednotlivých přerušení bude dohromady alespoň 2 hodiny. Takže není nutné, aby pauza mezi částmi směny trvala minimálně 2 hodiny.

Jde o nárokovou část mzdy (platu), což znamená, že Vám nárok na příplatek vzniká automaticky ex lege (ze zákona), aniž by cokoliv takového muselo být sjednáno v pracovní smlouvě.

A ještě pár slov k samotnému průměrnému hodinovému výdělku (dále jen „PHV“), resp. jeho výpočtu.

Pro účely pracovního práva se pro výpočítánní PHV užívá tzv. „hrubá mzda“, která zaměstnanci přísluší k výplatě za rozhodné období a z doby odpracované v rozhodném období, za kterou zaměstnanci přísluší mzda (plat). Rozhodnou dobou se rozumí předcházející kalendářní čtvrtletí.

Takže konkrétní příklad:

Zaměstnanec byl zaměstnán celé I. čtvrtletí letošního roku (tedy od 1. ledna 2015 do 31. března 2015). V tomto čtvrtletí odpracoval 504 hodin. Za odpracované hodiny mu byla náležela hrubá mzda ve výši 65.520,– Kč, skládající se z následujících položek:

  • základní mzda 57.960,– Kč
  • osobní ohodnocení 5.000,– Kč
  • pravidelné prémie 2.560,– Kč

Průměrný hodinový výdělek za I. čtvrtletí roku 2015 by pro tohoto zaměstnance byl následovný (pokud by čerpal dovolenou, nelze náhradu mzdy za ni započítat, neb bezprostředně nesouvisí s výkonem práce):

65.520,– Kč : 504 = 130,– Kč ⇒ průměrný hodinový výdělek zaměstnance

Pokud by tedy tento zaměstnanec v měsíci dubnu roku 2015 pracoval v rámci nějakých rozdělených směn, za každou odpracovanou hodinu v jejich rámci by mu náležela hodinová odměna v hrubé výši 169,– Kč (130,– Kč PHV + 30 % příplatek).

Čili abych odpověděl i na zbytek Vašeho dotazu, 30 % příplatek k hodinovému výdělku se týká každé hodiny v rámci každé Vámi odpracované rozdělené směny.