Lorelai

Jaký je smysl vykašlávání?

Mám spoustu léků na vykašlavání a teď tu kašlu jako o život a nemůžu spát. To, že budu kašlat víc, mi pomůže se kašle zbavit rychleji? Nebo jak to funguje?
Doplňuji:
no, mě nepřijde, že bych kašlala snáz, spíš mě to nutí kašlat až se z toho někdy jakoby dávím

Nejlepší odpověď
anonym

„Léky na vykašlávání“ tě nenutí ke kašli, ale zvlhčují hlen, který vykašláváš (takže tě netrápí suchý kašel). Jen usnadňují kašlaní…
😉
Takže při jejich použití nebudeš kašlat víc, ale snáz.
Doplňuji:
Kašlat tě nutí to, co máš v průduškách(…) a plicích – prach, pyl, částečky ´něčeho´, mikroflora, odlupující se epitel…
To – co v dýchacích cestách zavazí.
Plíce (etc.) se brání tím, že tyto dráždidla obalují hlenem.
A léky „na vykašlávání“ zvyšují produkci tohoto hlenu (a zvyšují jeho tekutost) – a tím usnadňují vykašlání dráždidel…
😉
Doporučím ti ještě hodně pít – ´horké´ nápoje, taky přispějí k usnadnění vykašlávání.

Další odpovědi
huxa

Kromě rozpouštění hlenu některé také roztahují průdušnici, aby se ti kašlalo snadněji.
Obvykle se např. při chřipce první dny dávají antitusika a po pár dnech se zase nasadí léky na vykašlávání.

mosoj

Když máš kašel , tak halt kašleš. Léky na vykašlávání za to nemohou. Ty jenom snižují vazkost hlenu na průduškách ( nikoliv na plicích !!!!!) a usnadňují vykašlávání. Nikoliv že ke kašli dráždí !
Nejlepší expektorans, mukolytikum a bronchprotektivum je Erdomed a klidně se bere i na noc.

tencosepta

Vykašláváš hlen rychleji, takže tě pak nebude dráždit v plicích.

cynique

Sorry, ale jenom idiot doporučí expektorancia na noc.
Když nemůžeš spát, tak je na noc neužívej. Kvůli spánku je vhodné kašlací reflex přitlumit – specificky to udělá 2mg diazepamu.
Jestli kašel není „produktivní“ – tedy „vlhký“ a nic nevykašleš, tak expektoranciá nejsou indikovaná ani přes den.