KN

Jaký je slovesný vid – říkali a nekončily, děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
annas

Říkalí – říkali stále – děj probíhá – děj neukončený, tedy vid …

Nekončili – stále pokračovali – děj probíhá, takže jde o sloveso …

Zkuste si vid doplnit podle uvedených znaků.

Další odpovědi
quentos

Vid poznáme podle toho, jde-li od daného slovesa utvořit přítomný čas. Pokud ano, je jeho vid nedokonavý, pokud ne, je dokonavý. Posuďte sám. Jde od „říkat“ a „(ne)končit“ utvořit přítomný čas, např. ve srovnání s „říci“ a „skončit“?