Oliku141

Jaký je skutečně den, kdyz lidé čas mění (letní/zimní) ?

Vyrovná se to? Nebo kdyby nikdy změny času nebyly je trochu jiný den?
Doplňuji:
Omluvte mnou zvolenou kategorii.

Odpovědi
Pepa25

Poněkud zmatený dotaz …

  1. Čas je posouvá na jaře o hodinu dopředu, na podzim zpět, takže nula od nuly pojde … 🙂
  2. Pokud je to myšleno tak, že dříve byl u nás letní čas kratší dobu, je to tak, v letech 1979 – 1996 byl jen od posledního březnového víkendu do posledního zářijového víkendu, nyní je harmonizovaný s EU a cca o měsíc déle ..

gecco

…„lidé čas mění“… – tehdy, když se na tom ´domluví´ (minimálně v daném státě – časovém pásmu) – jinak by se z toho zbláznili…
😉
Ovšem netuším, co míníš – „kdyby nikdy změny času nebyly je trochu jiný den?“…

Adam R

Otázka je podle mě výstižná. Jaký je den při změně času? No přece ospalý.

arygnoc

napred niekoľko faktov:

zimný čas neexistuje (nie že bynebol, ale nezavádza sa – v čr je dokonca stále v platnosti zákon umožňujúci jeho zavedenie).
v zime sa používa tzv stredoeurópsky čas (SEČ), v lete stredoeurópsky letný čas (SLEČ).
toto sú tzv občianske časy.
niečo iné je astronomický čas.

čas ako taký sa nemení, mení sa spôsob jeho merania.
letný čas sa zavádza o 2:00 poslednú nedeľu v marci [březen] – posúva sa na 3:00.
poslednú nedeľu v októbri [říjen] sa zasa o hodinu späť – o 3:00 sa posúva na 2:00.

to v praxi znamená, že v zime sa skutočne (takmer) riadime astronomickým časom, kdežto v lete astronomický cca 1 hodinu „mešká“ za občianskym časom.

aby toho chaosu nebolo málo, tak práve v niektorých odvetviach ľudskej činnosti sa práve posun času nezavádza – napr. práve v astronómii, ale i energetike, leteckej prevádzke, kozmonautike a pod., kde sa buď používa svetový čas (UT) alebo práve astronomický poludníkový čas (teda u nás stredoeurópsky).

ohľadne toho vyrovnávania – všetko sa vyrovná práve poslednú októbrovú nedeľu, kedy sa občiansyk čas opäť zosúladí s časom astronomickým, preto teda napr. silvestra/nový rok neprešvihneme, nový občiansky (i astronomický) rok začínajú približne v tú istú dobu.

takže >správny< čas máme vždy od poslednej nedele v októbri do poslednej nedele v marci.

zmany občianskeho času nemajú žiaden vplyv na čas astronomický – tedy sa nemôže stať, že by prišlo ku zmene dňa a pod.
to sa zavádza iba pri napr. kalendárnej reforme.

;-Q

Oliku141

Kdyz se hodiny sečtou, neměl by být bez změn času treba ted čvrtek?

gecco

😉
Které „hodiny se sečtou“???
😉
Na podzim se čas posune o hodinu ´dozadu´ (daný den je o hodinu delší), na jaře se zase čas posune o hodinu dopředu (daný den je o hodinu kratší) – čímž se to srovná…
😉