JájsemRaibek

Jaký je rozdíl v údajích souřadnic GPS?

Proč mám v údaji souřadnic GPS dvě data u zeměpisné šířky a dvě data u zeměpisné délky?
49,925348 a 49°55´31,25´´N
Který z údajů mám použít?
Který z údajů mám použít v případě, že bych tuto polohu někde nahlašoval – např. záchrance apod.?

Nejlepší odpověď
Quimby

To jsou stejné údaje, jen první je desetinné číslo a druhé je převedeno na stupně.
Řekl bych, že lepší je hlásit stupně, ale jak sem řikal jsou to stejné údaje, tak je to jedno.

Další odpovědi
Hlada

Oba údaje určují stejné místo, takže je jedno, v jakém formátu se nahlásí. Rozdíl je jen v použití desetinné čárky. Způsobů zápisu je víc, třeba v geocachingu se používají desetiny minut.
49°55.521´

Dochy

Používaných systémů je víc, a jde jen o nějaký přepočet. V tomto případě máte slespoň pořád jednu vztažnou soustavu, a řešíte jen způsob zápisu „desetin“ stupně. Třeba v UK když jsem se chtěl najit podle GPS na mapě mi trvalo dost času než jsem zjistil co tam vůbec používají a jak GPS přepnout na správné zobrazení. Pro ostrovy maj souřadný systém který tuším říka kolik metrů na sever a kolik na západ jsme od „počátku“. Ten je myslím v Londýně, ale nejsem si jist.