Kepler

Jaký je rozdíl v leteckých zbraních – kulomet a kanóny?

Do jisté ráže, dejme tomu 12,7 mm se mluví o kulometech, ráže 20, 30, případně vyšší jsou už kanóny. Přitom střílejí srovnatelnou kadencí. Je to tak, že nábojem kulometu je jenom pasivní střela, kdežto kanóny chrlí aktivní výbušné granáty? Existují i menší ráže s výbušnou střelou?

Nejlepší odpověď
Lamalam

U palubních zbraní platí úzus: do 20 mm je to kulomet, nad 20 mm kanón. I u palubních kanónů se většinou používají klasické, nevýbušné projektily.

Další odpovědi
dubraro

Taky mne to před časem napadlo a konzultoval jsem to s kolegou, bývalým vojákem z povolání. Závěr byl, že se používá takový název, jaký dá zbrani výrobce nebo pod jakým je zařazena do výzbroje. Není přesná hranice mezi velkorážným kulometem a rychlopalným kanónem.

mosoj

Samozřejmě. Používají se náboje průbojné, trhavé a svítící. Většinou jsou nabíjeny všechny v určitém pořadí. Platí jak pro kanony tak kulomety.
Náboje jsou rozlišené barvou na špičce střely.
https://www.go­ogle.cz/search?q=n%C3%A1­boje+do+kulome­tu&hl=cs&rlz=1T4GGHP_csC­Z646CZ647&tbm=is­ch&imgil=wNEChi­fOVMmwUM%253A%2­53BEfQHPihKTf5yf­M%253Bhttp%25253A%25252F­%25252Ftechnet­.idnes.cz%25252Ffo­to.aspx%25253Fr%2­525253Dvojenstvi%2525252­6c%2525253DA150414_10302­2_vojenstvi_kuz%252­52526foto%2525253DK­UZ5ab1fd_1.jpg&sou­rce=iu&pf=m&fir=w­NEChifOVMmwUM%253A%2­52CEfQHPihKTf5yf­M%252C_&usg=__0s2hhhx2­E0MWyuFslLL_sjnhy­PE%3D&biw=1280&bih=799&v­ed=0ahUKEwjG3Ob­qncvPAhUFWhQKHfhQA2MQ­yjcINA&ei=yun4V8bPDIW0U­fihjZgG#imgrc=wNEChi­fOVMmwUM%3A

Jestli se jedná o samopal, kulomet , pušku nebo kanon, se určuje ráží a účelem použití.

Kepler

Já jsem se na to zeptal z tohoto důvodu, že před pár chvílemi jsem sledoval v TV pořad, kde se porovnávaly migy 15 s americkými stíhačkami. Mig měl 1 kanón ráže 30 a o jeho nábojích tam mluvili jako o granátech. To je pro mně synonymum pro výbušnou střelu. Tak teď jsem z toho trotl. Zrovna tak pozemní kanóny střílejí jen výbušnými střelami.

Lamalam

Mig15 měl dokonce kanón ráže 37 mm, ale nikdy jsem neslyšela o tom, že v palubních kanónech by se používalo výbušné střelivo.

Ani pozemní kanóny nestřílejí jenom výbušnými granáty, běžně se používají protipancéřové kinetické granáty bez nálože.

Kepler

No to mě na tom zmátlo, když ten náboj nazvali v tom TV pořadu jako granát. Ono to tak opravdu vypadalo, docela pěkný macek.
Protipancéřové střely opravdu využijí spíše kinetickou energii, než energii výbušnou – viz kumulativní střely, nebo ty s ochuzeným uranem. No, je to věčný dostih: pancíř kontra střela. Dej pokoj, ať se ti blbci pozabíjejí navzájem!