Luuu

Jaký je rozdíl v částce zdravotního pojištění při dpp?

Pokud si na dohodu o provedení práce vydělám nad 10.000 Kč, odvádí za mě zdrav. pojištění zaměstnavatel, pokud míň, odvádím si ho já sama.
Je nějaký rozdíl v částce, nebo k čemu je tam stanovená ta hranice deseti tisíc??? Díky za odpovědi

Nejlepší odpověď
brillant

U dohody o provedení práce zaměstnavatel hradí zdravotní pojistné, pokud je měsíční příjem vyšší než 10 000 Kč. U dohody o pracovní činnosti zaměstnavatel hradí zdravotní pojistné, pokud je měsíční příjem minimálně ve výši 2500 Kč.
V případě, že bude měsíční příjem nižší, nebude uvedený pojištěnec pro účely zdravotního pojištění považován za zaměstnance. Jestliže nezačal vykonávat ještě jiné zaměstnání nebo samostatnou výdělečnou činnost, případně za něj není plátcem pojistného ani stát, je povinen nadále hradit pojistné na zdravotní pojištění sám jako osoba bez zdanitelných příjmů. V této kategorii musí být u příslušné zdravotní pojišťovny také přihlášen.
http://www.pod­nikatel.cz/clan­ky/zdravotni-pojisteni-a-dohoda-o-provedeni-prace/

Jestliže pojištěnec nemá žádné zdanitelné příjmy a není osobou, za kterou platí pojistné stát, musí platit zdravotní pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů. Měsíční výše pojistného činí 1080 korun.