Akzeret

Jaký je rozdíl mezi zvykem a rituálem?

Pocitově bych řekla, že rituál je více propojen s přírodou a duchovnem. Ale nevím…
Nevíte náhodou? :)

Odpovědi
Cenobita

rituály se vyskytují i v běžném životě

Například při příchodu do práce si většina lidí uvaří kávu – rituál.

Angličané si dávají tzv. čaj o páté – rituál.

Rituál může být i běžné ráno: vstanu, jdu se vyprázdnit/vy­měšování , jdu se umýt/hygiena, oblékání a odchod do práce.

Rituály se nemění, většinou se dodržuje pořadí úkonů a čas provedení.

Zvyky se proti proti tomu neprovádí denně, ale třeba jen cyklicky: vánoční zvyky se praktikují 1× do roka a ne denně jako rit.

Drap

Zvyk je ustálený způsob. Rituál je spojen vždy s něčím mimo nás.

Roman71

Zvyk je, když něco děláš pravidelně a není v tom vůbec nic duchovního.. ranní káva, čaj „o páté“ a podobně. Často je to považováno za rituál, ale jde jen o zvyk.

Rituál je čistě duchovní (duševní) záležitost, například mše, náboženské obřady a podobně. Jedná se o zjevný projev uctívání, předkové, božstva, příroda, atd..