pan X

Jaký je rozdíl mezi žoldákem a vojákem?

???

Nejlepší odpověď
Lamalam

Žoldák valčí za žold, voják za to samé dostává služné.
Doplňuji:
Žoldák je tam vždy dobrovolně, voják tam za jistých okolností může být i proti své vůli.

Další odpovědi
Questman

Voják slouží své zemi – ministerstvu obrany, právoplatnému panovníkovi.
Žoldák slouží komukoli – neutrální, nerozlišuje strany, bojuje za toho, kdo dá nejvyšší žold (plat)

ShadowCZ

Žoldákovi je jedno za koho bojuje, hlavně když dostane peníze a voják bojuje ve „vlastenecké“ armádě…

Bičiště

Oba jsou vojáci. Žoldák se stal vojákem ze své vlastní vůle, válčí za peníze – plat (žold) proto se dal na vojnu, aby si vydělal. Voják, který se stal vojákem z nějakého důvodu – branná povinnost – je voják.Takže rozdíl je v té dobrovolnosti. Jeden je tam ze zákonné povinnosti, druhý ze své vůle pro peníze.

MK44

Vojákem se zpravidla myslí příslušník ozbrojených sil, které jsou v dané kultuře považovány za legitimní. Nebývá rozhodné, zda se do armády dostal dobrovolně na základě smlouvy nebo na základě povinnosti či donucení, tedy zda se vnitřně ztotožňuje se záměry těch, kteří danou armádu ovládají, ani zda za výkon služby dostává nějakou platbu.

Žoldnéřem se myslí ten, kdo vykonává vojenskou službu na základě dohody a za plat (tj. žold), přičemž legitimita ozbrojené služby není rozhodující. Žoldák je pak pejorativní označení žoldnéře, zpravidla takového, který je za úplatu ochoten dělat cokoli bez ohledu na mravní rozměr takové činnosti.