Avatar uživatele
Pokročilý

Jaký je rozdíl mezi výlučným nájemníkem družstevního bytu a výlučným vlastníkem?

Může výlučný nájemník sehnat náhradní bydlení osobě, které bylo zrušeno právo společného nájmu? a nebo toto může pouze jen výlučný vlastník.
Doplňuji:
Doplňuji o otázku, zda-li může výlučný nájemník družstevního bytu, který má v tomto bytě podnájemníka zvýšit nájemné tomuto podnájemníkovi bez a nebo se souhlasem družstva?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nejprve si vyjasněme pojmy:
- vlastníkem družstevního bytu je vždy DRUŽSTVO, zpravidla Bytové družstvo
- výlučným nájemcem druž.bytu je osoba, uvedená v nájemní smlouvě
- společnými nájemci mohou být vedle výlučného nájemce a jeho manžela(ky) i další příbuzní v řadě přímé, sourozenci, zeť a snacha, jakož i osoby, které žijí s nájemci ve společné domácnosti
- podnájemcem je "cizí" osoba, která v družstevním bytě bydlí na základě ´podnájemní smlouvy´ a po předchozím souhlasu vlastníka, tedy bytového družstva

Nyní k otázkám:
1) výlučný nájemník může svému podnájemníkovi, který má uzavřenu řádnou*) podnájemní smlouvu, upravovat nájemné i bez vědomí vlastníka, a to jednotlivými dodatky k podnájemní smlouvě, které budou obsahovat pouze ustanovení o změně nájemného

*) podnájemní smlouva musí obsahovat souhlas vlastníka nemovitosti

2) vlastník družstevního bytu nemá žádné povinnosti, týkající se zajišťování náhradního bydlení, vůči nájemníkům či podnájemníkům *)

*) podnájemce nemá nikdy nárok na náhradní ubytování

3) Občanský zákoník zná několik eventualit, kdy nájemce družstevního bytu bude mít určité povinnosti zajišťovat náhradní bydlení pro svého exmanžela(ku) - např. § 712/3

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/obcanzak/cas t8h7.aspx


Avatar uživatele
Bronzový

lituji


Avatar uživatele
Zlatý

Sehnat náhradní bydlení může, kdokoli. Záleží na tom, kde.
Pokud myslíš tam, kde bydlí onen výlučný nájemník, tak asi ne, pokud s tím nebude spohlasit vlastník.
-----

V tom případě si myslím, že může i bez souhlasu družstva.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1819
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 457
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.