simonka

Jaký je rozdíl mezi výlučným nájemníkem družstevního bytu a výlučným vlastníkem?

Může výlučný nájemník sehnat náhradní bydlení osobě, které bylo zrušeno právo společného nájmu? a nebo toto může pouze jen výlučný vlastník.
Doplňuji:
Doplňuji o otázku, zda-li může výlučný nájemník družstevního bytu, který má v tomto bytě podnájemníka zvýšit nájemné tomuto podnájemníkovi bez a nebo se souhlasem družstva?

Odpovědi
standa

Nejprve si vyjasněme pojmy:

  • vlastníkem družstevního bytu je vždy DRUŽSTVO, zpravidla Bytové družstvo
  • výlučným nájemcem druž.bytu je osoba, uvedená v nájemní smlouvě
  • společnými nájemci mohou být vedle výlučného nájemce a jeho manžela(ky) i další příbuzní v řadě přímé, sourozenci, zeť a snacha, jakož i osoby, které žijí s nájemci ve společné domácnosti
  • podnájemcem je „cizí“ osoba, která v družstevním bytě bydlí na základě ´podnájemní smlouvy´ a po předchozím souhlasu vlastníka, tedy bytového družstva

Nyní k otázkám:

  1. výlučný nájemník může svému podnájemníkovi, který má uzavřenu řádnou*) podnájemní smlouvu, upravovat nájemné i bez vědomí vlastníka, a to jednotlivými dodatky k podnájemní smlouvě, které budou obsahovat pouze ustanovení o změně nájemného

*) podnájemní smlouva musí obsahovat souhlas vlastníka nemovitosti

  1. vlastník družstevního bytu nemá žádné povinnosti, týkající se zajišťování náhradního bydlení, vůči nájemníkům či podnájemníkům *)

*) podnájemce nemá nikdy nárok na náhradní ubytování

  1. Občanský zákoník zná několik eventualit, kdy nájemce družstevního bytu bude mít určité povinnosti zajišťovat náhradní bydlení pro svého exmanžela(ku) – např. § 712/3

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/obcanzak/cas­t8h7.aspx

nabubindes

lituji

ReHu

Sehnat náhradní bydlení může, kdokoli. Záleží na tom, kde.

Pokud myslíš tam, kde bydlí onen výlučný nájemník, tak asi ne, pokud s tím nebude spohlasit vlastník.

V tom případě si myslím, že může i bez souhlasu družstva.