komokate

Jaký je rozdíl mezi výhradním distributorem a oficiálním dovozcem?

Jde mi o to, jaký význam má pro nakupujícího z velkoobchodu distributor a dovozce, jaký rozdíl je v jejich funkcích.
Děkuji za odpovědi!

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím že výhradní distributor má monopol, ale oficiálních dovozců může být více.

Další odpovědi
JájsemRaibek

Oficiální dovozce je ten, koho výrobce výrobku pověří dovozem jeho zboží do dané země. Z toho plyne, že takových dovozců může být víc.
Výhradní distributor je ta firma, která distribuuje ze skladu zboží zákazníkovi – na prodejnu pouze ona sama a nikdo jiný.

McArthur

Výhradní dovozce = firma, která má smlouvu s výrobcem nebo např. evropským distributorem na dovoz zboží do ČR.

Výhradní distributor = firma, která má od výrobce nebo nadnárodního distributora výhradní právo dále dodávat zboží na území ČR. Obvykle je výhradní dovozce totéž, co výhradní distributor.

Subdistribuce = firma, která je oficiálním partnerem výhradního distributora. Dále dodává prodejcům zboží. Někdy má právo i samostatného dovozu zboží.

Distributor nebo dovozce obvykle zajišťuje ke zboží i národní servis pro případ reklamací od zákazníků. Tento servis mohou využívat i oficiální distributoři. Tím se snižují náklady na reklamace. Oficiální servis ale nesmí využívat prodejci nabízející zboží z šedého dovozu, tj. mimo oficiální dovoz.

Příklad: Koupíte si televizi, která se Vám v záruce porouchá. Máte možnost ji odvézt zpět do prodejny nebo kontaktovat servis, který se o všechno postará. Neřeší se kde jste televizi koupila, pokud byla z oficiální distribuce. Prodejci a všem v prodejním kanálu to šetří náklady. A Vám také, protože k takovému servisu patří bezplatný svoz do servisu.

Lamalam

Z hlediska nakupujícího v tom žádný rozdíl nevidím.