Nezadany

Jaký je rozdíl mezi vraždou a zabitím ?

Nejlepší odpověď
Drap

Vražda je spáchána s úmyslem zabít. Zabití může být způsobeno třeba jen nějakým opomenutím, zanedbáním něčeho dojde k úrazu s následnou smrtí.

Další odpovědi
iceT

Jak to vidím já:
vražda je záměrné usmrcení člověka,za jakýmkoliv účelem(pomsta,pe­níze,žárlivos­t…)
zabití je neúmyslné usmrcení člověka při jakékoliv nehodě,ať už tě zajede auto,špatně vypočítáš úhel dopadu při kácení stromu,prostě když nedáváš pozor kolem sebe

anonym

Pokud je či proveden s úmyslem zabít, jde o vraždu – jinak o zabití.
___
A nebo myslíš v „hudbě“?? – to bych k vražedné zařadil značnou část současné (i minulé) ´pop´ produkce…
;-D

Hamon

Rozdíl je v úmyslu, jak už tu opakovaně zaznělo. A z toho plyne, že zavraždit může pouze člověk, kdežto zabít může člověk, zvíře i věc (např. blesk nebo padající kámen).

V hudbě mě spolehlivě zavraždí rap a podobné styly.

Kelt

Možná nám v tom trochu pomohou cizí jazyky – anglicky zabít se řekne to kill, zavraždit to murder – z toho se odvodilo další označení pro vraždu mord, někoho zamordovat, tak je úmysl, zabití je nechtěné. Ale například teroristé, kteří vyhodí letadlo do vzduchu tyto lidi zabijí nebo zavraždí? Nepřátelští vojáci zabíjejí nebo vraždí lidi?

marci1

V právu se vraždou rozumí zločin spáchaný člověkem na jiné lidské bytosti, jenž způsobí smrt bez právního ospravedlnění (resp. v širším pojetí bez morálního ospravedlnění) a je vykonán s úmyslem zabít. Ve většině zemí se jedná o nejzávažnější zločin a bývá trestán nejvyššími dostupnými tresty.

Zabití je obecně usmrcení jiného. V českém trestním právu se tím rozumí trestný čin podle § 141 trestního zákoníku, kdy sice dojde k úmyslnému usmrcení člověka, ale na rozdíl od vraždy je to způsobeno především silným rozrušením ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli. Trest je proto nižší, pachateli hrozí odnětí svobody na tři léta až deset let, v případě zabití více osob, těhotné ženy nebo dítěte mladšího 15 let se trestní sazba zvyšuje na pět až patnáct let.

Krakis

Záleží na tom,zda se jedná o tchýni nebo přítelkyni. I když i to je sporné… 🙂

led

Kelt,
dobrá otázka: Ale například teroristé, kteří vyhodí letadlo do vzduchu tyto lidi zabijí nebo zavraždí? Nepřátelští vojáci zabíjejí nebo vraždí lidi?
1 – V prípade teroristov ide o vraždu.
2 – V prípade vojakov je to komplikovanejšie:
Ak ide o vojenskú akciu proti ozbrojenému nepriateľovi – ide o legalizované zabitie v rámci vojenskej akcie
Ak ale ide o zabitie neozbrojeného nepriateľa, alebo zabitie neozbrojeného civilistu, mimo vojenskej akcie (nejde o záchranu vlastného života, či života iných), ide o vraždu napríklad masaker v My lai http://www.en­vironmentalgraf­fiti.com/histo­ry/news-my-lai-massacre-pictures