Irisa

Jaký je rozdíl mezi virem a virionem?

Jak jsem četla různé definice těchto dvou pojmů, tak mi to připadá fyzicky jako jedna a tatáž věc… vysvětlí mi to někdo?

Odpovědi
abendsbrot23

Vir = nejjednodušší (nebuněčný) organismus.
Virion = typická virová částice; skládá se z DNA nebo RNA a bílkovinného obalu.
Další typy virů jsou např. fágy a retroviry.
Doplňuji:
Takže virion je vir, ale vir nemusí být virionem. :)

RyuzakiKate

No a hlavně vir může existovat pouze v hostitelské buňce (extracelulárně), kdežto virion vně (intracelulárně).
Doplňuji:
díky cocheemu za upozornění – intracelulárně je uvnitř a extra vně, pardon^^

MK44

Velmi zjednodušeně. Virion je označení pro tělo viru, jediné virové částice, v určité fázi jeho životního cyklu. Ve fázi, kdy je tělo virového jedince kompletní, kdy opouští zničenou hostitelskou buňku, je schopno přežít mimo ni a může napadnout další hostitelskou buňku.

Když virus napadne hostitelskou buňku, nevstupuje do ní celý, pouze do ní vpraví svou část obsahující genetický kód jeho genomu a mechanismy, které umožňují replikaci viru, – tedy řekněme: vstříkne do hostitelské buňky své „vnitřnosti“. Tyto „vnitřnosti“ bez ochranných vrstev jsou též fází životního cyklu viru, ale nejsou virionem.

Virů je detekováno velké množství – viry cizopasící na buňkách živočišných nebo rostliných apod. – a jejich životní fáze se navzájem velmi liší.

cochee

Ryuzaki, nemáš to intra- a extra- naopak?

RyuzakiKate

Jo, asi jo, sorry vyčerpanost… :)