mosoj

Jaký je rozdíl mezi tmou, temnou hmotou a temnou energií ?

Nejlepší odpověď
MK44

Tma je nepřítomnost světla. Popřípadě nevnímání světla – například při poruše světločivného aparátu, očí.

Temná hmota a temná energie jsou pomocné výrazy astronomů, které popisují nedostatek určitých informací nebo vědění.

Při pozorování dynamiky galaxií došli astronomové k poznatku, že na základě nynějších znalostí není možné, aby se galaxie chovaly tak, jak se chovají. Aby to bylo možné, musely by obsahovat více hmoty, než kolik jí vidíme. Rozdíl mezi množstvím hmoty, kterou vidíme, tedy hmoty zářící, a množstvím hmoty nutné k tomu, aby se galaxie chovaly, tak jak to dělají, astronomové nazvali „temnou hmotou“. Z toho nevyplývá, že nějaká skutečná „temná“ hmota existuje. Pozorovaný nesoulad může být způsoben i něčím jiným – chybným výpočtem, nedostatkem nějakých informací, nějakými dalšími vlastnostmi vesmíru, o nichž nemáme tušení. Pojem „temná hmota“ tedy říká, že máme problém, s nímž si nevíme rady.

Analogicky je tomu s pojmem „temná energie“. Jen tentokrát jde o rozpínání vesmíru. Pokud vesmír vznikl velkým třeskem, pak, podle našich nynějších přestav, se musel nejprve zvětšovat největší rychlostí a se zvětšujícím se odstupem od velkého třesku tato rychlost musí klesat – asi jako při výbuchu granátu (jen nikoli v důsledku tření šrapnelů granátu o vzduch, ale v důsledku gravitace). Problém je v tom, že podle měření a výpočtů na nynější úrovni astrofyziky se rychlost rozpínání vesmíru naopak zvětšuje. Něco to rozpínání popohání. A tomu něčemu se momentálně říká „temná energie“. Temná energie je tedy synonymum pro „nevíme, jak to, že se rychlost rozpínání vesmíru zvyšuje a co to působí“.

Další odpovědi
anonym

Jaký je rozdíl mezi pístem, pastelkou a pistolkou?
😁
Ještě jsi do výčtu mohl přidat tmářství a Temno…