alenad

Jaký je rozdíl mezi teplým a studeným světlem u LED žárovek?

Prosím , kdo máte doma úsporné Led žárovky – které používáte ?
studené , nebo teplé světlo – a 6 W , nebo 9w ?
je lepší ta 6W nebo ta 9W ?
a ví někdo , jaký je rozdíl mezi studeným a teplým světlem v praxi ?
děkuji za rady a postřehy

Nejlepší odpověď
Bedy

Watty nemají nic společného s teplotou světla. Watty označují výkon žárovky – jak silně bude svítit.

Na žárovkách jsou tři čísla třeba 827 nebo 837, apod.
8 znamená věrnost barevného podání – tedy svítí jako 80% klasická žárovka
To 27 udává teploty v Kelvinech – 27 znamená, že svítí jako 2700 K (teplejší), 37 znamená jako že sítí 3700 K (studenější).

Čím vyšší je to první číslo vyšší, tím světlo je lepší (blíží se víc světlu z klasické žárovky). Čím vyšší je to poslední dvojčíslí, tím je světlo studenější.
Doplňuji:
Ono levnější zářivky bývají zpravidla studené, ale i mezi levnějšími se dá najít i teplejší zářivka – třeba v Penny mají zářivky Pila – a když jsou v akci, tak se dají koupit opravdu za hubičku a přitom mají pěkný teplý světlo. A i výdrž dobá, spotřeba 18W, svítí ale jako 80W.

Akorát když si budete kupovat nějakou lampičku – hlavně teda super/hypermar­ketech nebo v akci, tak tam cpou hodně ty studený zářivky a to fakt z toho bolí až hlava, nejen oči.

To samé třeba monitory či televize – řada monitorů či televizí v nastavení umí měnit teplotu barev – mám tu na svém starším monitoru nastaveno teplejších 5000K než studených 9300K.
Kouká se do toho mnohem lépe. Ze začátku vám to třeba přijde trošku tmavší nebo slabší, ale uvidíte ve finále, že je to lepší. Akorát když si člověk pouští film s tmavými scénami, tak to nemusí být tolik dobře vidět.

Jinak neznám žádnou zářivku, kde by opravdu byla bílá bílou… vždycky to je buď „žlutý nebo modrý“.

Další odpovědi
Drap

Rozdíl je v barvě světla. 9W by měla mít větší svítivost než 6 W

Anuket

Používám zásadně teplé – to je to „nažloutlé“ světlo, pro mě osobně vytváří pocit domova, tepla a bezpečí. Studené máš to „bílé“, které mě osobně přijde velmi protivné, vídám ho nejčastěji v obchodních centrech,… Kolik wattů používáme, to netuším. 🙂

Mapel

Bedy už to naznačil. Tobě se nejedná o Watty ale o teplotu chromatičnosti, když si tento výraz zadáš do vyhledávače, tak se docela dost dozvíš. Dám ti nějaké odkazy.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ba­revn%C3%A1_te­plota
http://www.fo­toskoda.cz/eob­chod/multi/ate­lier/index.html
http://www.led-produkty.cz/led-produkty/7-LED-TECHNOLOGIE

Doplňuji:
Ještě jeden odkaz
http://www.od­bornecasopisy­.cz/res/pdf/38557­.pdf
Je tam dobře popsán R-faktor což nemá nic společného se svítivostí jak píše Bedy. To je ta 8 na začátku trojčíslí. Určuje světelné spektrum.
Jináč na odborné otázky raději odpovídám mejlem, tady je to o zdravý rozum.

zjentek

je to podle barev. Žlutá je považována za teplou, bílá za studenou barvu. Můžeš si svítit jakou chceš barvou, jen si zjisti, které barvy jsou brány za teplé a které za studené, určitě to bude na netu. To W, to pak označuje sílu toho světla. Čím vyšší číslo, tím intenzivnější to světlo bude. No ale zase záleží na té barvě, tak tak asi laicky. Taky platí, že úsporky kupuj dražší, nějaké značkové jako třeba osram nebo podobně, protože ty podřadné mohou být hodně zdraví nebezpečné.

Doplňuji:
jo a myslím si, že oči budou lahodně vnímat světlo, které se nejvíce podobá slunečnímu svitu. Tak ty bílé asi nikdy nebudou komfortní, jde o technologii výroby, nechtějí aby sis moc vybírala, ten plyn jim tak prostě svítí,

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.