tony2412

Jaký je rozdíl mezi televizí a monitorem počítače?

Zajímalo by mě, zda koukat na televizi je stejně škodlivé pro oči jako koukání na monitor PC nebo mobil či tablet. Při práci na PC lékaři doporučují, aby si každý po určité době (řádově asi 30 minut) udělal pauzu, aby si oči odpočinuly, ale nikdy jsem neslyšel, že by to někdo tvrdil při koukání na televizi, je mezi těmito zařízeními nějaký rozdíl? A jestliže počítač připojím místo k monitoru k televizi, tak je to lepší? Tím nemyslím to, že obrazovka televize je větší! Bylo řečeno něco o modrém světle, to že škodí, předpokládám, že to vyzařují všechna tato zařízení, která slouží jako obrazovka, nebo záleží na řádkování…

Nejlepší odpověď
MK44

Dnešní ploché obrazovky pracují na stejném principu jak u monitoru tak u televizoru. Monitor však mívá větší rozlišení, protože se do něho čučí z blízka. A v tom to je. Oči se ničí dlouhým koukáním do blízka. Proto je třeba dělat přestávky a v nich hleděti do dálav. Jinak samozřejmě záleží na kvalitě konkrétního výrobku a jeho nastavení – viz kolega Kepler.

Další odpovědi
Kepler

Samozřejmě hodně záleží na tom, jaké technické parametry monitory či TV mají (obnovovací frekvence, doba odezvy aj.). Obě zařízení pracují na stejném principu a technologii, takže zásadní rozdíl by být neměl.

gumiczud

Používám na všem tenhle program, pomůže hlavně v noci, kdy přizpůsobí barvy k aktuálnímu času.

http://www.sta­huj.centrum.cz/u­tility_a_ostat­ni/ostatni/flux/

Dochy

Pokud mluvíme o stejné technologii pak největším problémem bude neustálé civění na blízko. Modré světlo bych nechal být, to by byli ohroženější lidé pracující venku kvůli modré obloze.

mzm

Mnohé televize ještě obraz před zobrazením upravují (rozličné filtry) a může se to projevit zpožděním zobrazení od přijetí signálu (tuším až sekundu dvě (?)), většinou se dá vypnout kvůli interaktivní zábavě.

Dochy

Televize pracující jako monitor nemají zpoždění víc než 100ms. Spíš tak do 50ms. 2s by dělali značné problémy i při běžné práci.

Kepler

MK44: proto jsem si k PC zvolil jako monitor TV 32" na kterou koukám z 1,5 m a úplně stačí HD ready. Nemusím se hrbit nad stolem a hovím si v křesle:-)

dubraro

Stejně velký monitor má zpravidla mnohem větší rozlišení a kvalitnější obraz než televizor. Např. rozlišení 1366×768 je stěží dostačující pro 12 palcový monitor, ale vyhovuje pro 32 palcovou televizi. Taky je monitor stejné velikosti mnohem dražší než televizor.

Kepler

Rozlišení monitoru má zásadní vliv na náročné aplikace, jako je třeba práce v Auto cad. Ale na únavu očí to nemá vliv naprosto žádný. Tak zněla otázka.