Zvědavý

Jaký je rozdíl mezi státní a profilovou maturitou ??

Nejlepší odpověď
annas

Maturitní zkoušky probíhají podle školského zákona z r. 2004 a jeho dalších novelizací.
Podrobnosti o maturitní zkoušce si můžete pročíst v odkazu – hesla v levé části stránky
http://www.no­vamaturita.cz/

Uvádím hlavní informace, z nichž je možné zjistit rozdíl mezi oběma částmi maturitní zkoušky

"Pro získání maturitního vysvědčení musí žák úspěšně vykonat všechny povinné zkoušky jak ve společné, tak v profilové části maturitní zkoušky.
Profilová část je plně v kompetenci ředitelů škol, společná část je stejná pro všechny maturanty,

1 .společná část maturity – státní maturita

Dílčí zkoušky ve společné části maturity jsou konané formou písemné práce a didaktického testu a centrálně administrovány. To znamená, že mají centrálně stanovené zadání zkoušky a probíhají ve stejném termínu a podle stejné metodiky na všech školách v republice v rámci tzv. jednotného zkušebního schématu.

2. profilová část maturity
Dílčí zkouška konaná formou ústní zkoušky se koná společně s ústními zkouškami profilové části maturity před zkušební maturitní komisí.

Společná část maturity – 2 povinné zkoušky

  1. český jazyk a literatura
  2. cizí jazyk nebo matematika

Maximálně 2 nepovinné předměty z nabídky
cizí jazyk nebo matematika

Profilová část maturity – školní
2 – 3 povinné zkoušky stanovuje ředitel školy

max. 2 nepovinné – nabídku stanovuje ředitel školy

Jazykové zkoušky – z českého jazyka a literatury a cizího jazyka mají charakter tzv. komplexní zkoušky bez ohledu na to, zda jde o zkoušku povinnou nebo nepovinnou.

Komplexní zkouška se skládá ze tří dílčích zkoušek: (1) didaktického testu, (2) písemné práce a (3) ústní zkoušky před zkušební maturitní komisí. Součástí didaktického testu v případě zkoušky z cizího jazyka bude poslechový subtest.

Povinná či nepovinná zkouška z matematiky se koná pouze formou didaktického testu.

Máte-li dále zájem, můžete si projít odkaz a dovíte se, z kterých předmětů budou v r. 2015 maturovat studenti OA v profilové části

http://www.oa­dusni.cz/matu­rity.php?s=ma­turity

Další odpovědi
Lamalam

Velice zjednodušeně – u státní dostaneš otázky vytvořené někde "nahoře. U profilové dostaneš otázky vytvořené v tvé škole.

ChineLin

Ta „státní“ část se jmenuje „společná část maturitní zkoušky“. Má centrální zadání a centrální opravování. Je tam vždy čeština a pak je na výběr matematika nebo cizí jazyk.

Dobrovolně si může student vybrat ještě i další dva předměty navíc (třeba další cizí jazyk, či matematiku).

Profilovou část si organizuje sama škola a je jen na ní, co do ní dá. Klidně to může být znovu čeština, matematika (u některých gymnázií – těžší, než ta státní), nebo jiné předměty, které se na škole učí (hlavně u odborných škol).