eLx

Jaký je rozdíl mezi státní a federální věznicí v USA?

Myslím primárně co se kvality podmínek týče.

Nejlepší odpověď
jaza

V každém státě USA /Spojené státy americké/ jsou státní věznice pro ty, kteří spáchali trestný čin na území onoho jednoho státu. Pokud byl trestný čin spáchán ve více státech, tak se trestanec zpravidla umísťuje ve věznici státu, ve kterém byl souzen. Nesmí však jít o federální trestné činy, za které je považován terorizmus, spiknutí, distribuce, zejména pašování drog, mafiánské tresné činy, špionáž, korupce ve federálním měřítku, trestné činy sériových vrahů atd. Takto odsouzení jsou umístěni do federálních věznic. Všechny věznice, tak jako u nás, jsou rozlišeny podle toho, jakou míru ostrahy mají.

Další odpovědi
Drap

Nedá se takto rozlišit, Federální věznice bývají větší , většinou i s lepším zabezpečením.

yzer777

Nieje to celkom pravda. V USA existuje iba 20 federalnych väznic:

United States Penitentiary, Allenwood Pennsylvania
United States Penitentiary, Atlanta Georgia
United States Penitentiary, Atwater California
United States Penitentiary, Big Sandy Kentucky
United States Penitentiary, Beaumont Texas
United States Penitentiary, Canaan Pennsylvania
United States Penitentiary, Coleman† Florida
United States Penitentiary, Florence ADX Colorado
United States Penitentiary, Florence High Colorado
United States Penitentiary, Hazelton† West Virginia
United States Penitentiary, Lee Virginia
United States Penitentiary, Leavenworth Kansas
United States Penitentiary, Lewisburg Pennsylvania
United States Penitentiary, Lompoc California
United States Penitentiary, Marion Illinois
United States Penitentiary, McCreary Kentucky
United States Penitentiary, Pollock Louisiana
United States Penitentiary, Terre Haute Indiana
United States Penitentiary, Tucson Arizona
United States Penitentiary, Victorville California

potom existuje Federalne napravne zariadenie – Federal Correctional Institution, pozor nieje vnimane ako federalna väznica!
Ďalej su súkromne nápravne zariadenia tzv. Private Correctional Institution, ktorych je 13 a spravuje ich zväčša súkromná spoločnosť GEO Group.
Ďalej Federal Prison Camps – ktorých je 7 a sú to pracovné tábory. v ktorých sú zväčša umiestnený bývalí vojaci, alebo štátny zamestnanci silových rezortov.
A nakoniec sú to Adminisrative Facilities – Administračné zariadenia /nie administratívne/, ktoré majú poväčšinou vyššiu ostrahu.

Pozor každé z týchto zariadení majú rôzne stupne ostrahy.

Hlavný rozdiel nieje iba v tom či je zločin spáchaný vo viacerých štátoch USA, ale predovšetkým ako je daný zločin kvalifikovaný a na akej úrovni. V USA sa inak kvalifikuje vražda ako v europe, inak predaj narkorík, inak organizovaný zločin.
Za predaj napr. 1 lb kokainu môžete dostať aj 5–10r v štátnej väznici ale pokial Vám preukážu dovoz zo zahraničia aj keď iba do jedného jediného štátu v USA, môžete dostať aj 50 rokov vo federálnej väznici alebo administračnom zariadení.
Áno rozdiel je aj vo veľkosti zariadenia. Existuje totižto nielen štátne väzenie, ale ešte aj okresný žalár County Jail a mestká väznica City Prison. Tam sa človek dostane aj za jazdu v opilosti, prípadne drobné krádeže…