bolak

Jaký je rozdíl mezi starts a begins?

Když se řekne sportovní utkání začne/začíná v 19:00, jsou možné oba způsoby? Nebo kde se používá starts a kde begins?

A jak se anglicky napíše otázka „Dáme hru, za deset minut?“. (myšleno počítačovou) Jaká je tam předložka, in, for, to nebo úplně jiná?

Odpovědi
quentos

Ano, start a begin jsou synonyma. Jak však poukazují ve zdroji, „start“ více zdůrazňuje okamžik, kdy se stav „klidu“ změní v akci. Takže u sportovního utkání se hodí start jednoznačně lépe.
Časově „za“ – „in“. Ve formálním jazyce lze „za 10 minut“ ještě přeložit vazbou „in ten minutes' time“.
Takže např. „Let's have a game – in 10 minutes… " nebo když to musí končit otazníkem "what about having a game – in 10 minutes?“

Zdroj: http://forum.wor­dreference.com/show­thread.php?t=19220

motlajs

Nejelpší na to je etymonline.com.

http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=be­gin&allowed_in_fra­me=0
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=star­t&allowed_in_fra­me=0

Begin je spíše „otevření“ – nějaké události apod. – česky asi odpovídající začít
Start je prostě „fyzický úkon“ – česky startovat, vystartovat, odstartovat

I samotné „fyziologické“ úsilí pro vyslovení napovídá, že BE-GIN je otevřenější, směřuje od nějakého „dvoj-stavu“ (B) s jistou energií (E) k centrálnímu G, které představuje "samotnou spirální entitu (tedy tu událost) a I-N na konci slova jasně nazančuje, že to spěje k něčemu co má vlastní působnost – nárok na existenci (I) a že to bude nové (N).

START – centrální písmeno je A, což vyjadřuje prostě rozvoj něčeho z „nulového bodu“ ST je „sdílené spojení trámů“ – T na začátku slova jasně ukazazuje odsud někam dál. T na konci říká do sem. Čili start je taková ohraničená událost/činnost.

S a R domu dodávají pevnost/odhodlan­nost a rozsah, plán (S – jak nahoře tak dole, jak vlevo, tak vpravo) např. jak v mysli tak pak ve fyzičnu) a R ukazuje na rozšiřování – rozsah, který ale T na konci utíná a ukončuje.

bolak

quentos: nevím proč, ale já mám furt zafixováno že „in“ je „do“, takže ta věta se mně v hlavě překládá že do 10 minut dáme hru, což já ale nechci, já chci v přesně stanovenej čas, třeba pokud je 21:50, tak chci začít hru ve 22:00, ale pokud by to znamenalo „do“ (do 10 minut), tak pak by to dávalo šanci, že hra začne možná dřív, třeba za 2 nebo za 5 minut. Takže tak to není? IN je prostě v přesně stanovenej čas?

quentos

ne, to máš z němčiny ;{)> „in“ se v angl. překládá „do“ VELICE ZŘÍDKA.

quentos

časově „do“ se překládá „within“.