Gabi Vlk F.

Jaký je rozdíl mezi sekáním a sečením trávy?

Nejlepší odpověď
annas

sekat trávu – odvozené podst. jméno sekán. I když toto sloveso má mnohem víc významů než síct, ale vy se ptáte na kosení či žnutí trávy.
síct trávu – odvozené podst. jméno sečení.

Sekání – sekat – sloveso nedokonavé, takže sekání trávy je průběžně, opakovaně, když tráva doroste.

Stejně tak je tomu u sečení trávy, tedy síct trávu – rovněž sloveso nedokonavé, takže stejný význam jako sekat trávu.

Rozdíl je ve tvaru – síct nebo sekat = kosit pravidelně, obyčejně kosou. Jinak to jsou synonyma, slova stejného nebo podobného významu.

Doplňuji:
Uvědomuji si, že jsem psala o sekání, sečení či kosení trávy kosou. Z pohledu jazykového jde o stejný význam.

Jenže dnes se víc používá sekačka na trávu.. Rozdílný je výsledek. I když se u sekání či sečení sekačkou používá víc výraz sekat, protože sekačka je odvozená od slovesa sekat. Tzn. ostrým předmětem se něčeho zbavovat – tedy zbavovatt se trávy, sekat nebo, síct ji. .

Jazykový zdroj uvádí oba výrazy jako rovnocenné i významově – sekat nebo síct trávu, dříve kosou, dnes sekačkou.

Doplnění ověřeno. ve SSC..

diskuse

Další odpovědi
klumprt

Já bych tam viděl drobný významový rozdíl takto:

Sekání se vztahuje spíš k trávníku a k domácí sekačce. Tráva je nasekaná na drobné kousky podobně jako je nasekaná třeba cibulka, nebo dříví.
Sečení se vztahuje spíš k louce a ke kose nebo nějakému žacímu stroji, který seče vysokou trávu a nechává dlouhá stébla. To je cítit i ze slova senoseč.

Rozdíl je nepatrný, téměř nevýznamný, protože když řeknu: Seče trávník kolem domu nebo šel sekat louku, tak to nezní až tak nesmyslně.

anonym

mulčování

talka

Sekat bych spíš použila pro sekání dříví.

mosoj

Sekání je sekat trávu a sečení je to samé, ale i s nohou.