štamgast

Jaký je rozdíl mezi rychlíkem a expresem?

Myslím tím jako u ČD.

Nejlepší odpověď
ReHu

Expres má méně zastávek. Asi krom jiného.

Další odpovědi
quentos

rozdíl je celkem markantní. Expres nejen jezdí větší rychlostí, ale staví jen ve větších městech, do cíle se tudíž dostanete daleko rychleji než rychlíkem. Pro představu (občas jím jezdím), pojedete-li Expresem Špilberk z Brna do HK, stavíte jen párkrát – Česká Třebová (neboť jde o železniční uzel), Pardubice a HK. S rychlíkem byste stavěl v daleko více stanicích – Letovice…

WeeBear

Teď si nejsem jista, ale mám dojem, že rychlík nejezdí, narozdíl od Expressu, za hranice. Mimo to tam také není jídelní vůz.

roxy52

Asi že jeden má větší zpoždění než ten druhý.

venkovan

No nebudu se moc přít. Ale u ČD je to především v tom, že jednou je to česky, podruhé počestěně.
Pro cestující je jen jedna jistota, že ten či onen vlak přijede se zpožděním.

mj81

Z pohledu cestujícího v tom na první pohled rozdíl na první pohled není prakticky žádný, z pohledu ČD by na expresech měly být řazené lepší vozy a kvalifikovanější personál, pokud jde například o cizí jazyky. Kamarád vlakvedoucí mi onehdá říkal, že na to, aby průvodčí z Plzně mohli jezdit s expresy Praha – Plzeň – Domažlice – Německo, potřebovali na to nějakou výjimku – a letos už prý s tím jezdí průvodčí z Prahy, kteří mají kvalifikaci pro vlaky vyšších kategorií.