mamca36

Jaký je rozdíl mezi rokokem a klasicismem?

Nejlepší odpověď
ivca11

Pro rokoko je typická ORNAMENTIKA a využívá se především na dekoraci: ornamenty, rokaje, fresky a to vše s podobou popínavých rostlin, květovaná keramika, keramika tvarovaná do podoby zvířat apod. Pro rokoko jsou typické také 2 barvy, ZLATÁ a BÍLÁ a mimo to také ostíny pastelových barev. V architektuře se užívalo větší počet oken. Parky se doplňují grottami a vodopády.
Nábytek rokoka se snaží zjemňovat dekor a používat odlehčené materiály. Ve střední Evropě, v Itálii a ve Španělsku převládá vliv francouzské nábytkářské tvorby především pro šlechtická panství. Další odvětví tvořil nábytek anglický, který se vyznačoval jednoduchou linií, nákladností a užitečností (až praktičností) jednotlivých kusů. Tento druh nábytku ovlivnil hlavně produkci směřující do Severní Ameriky, tzv. koloniální nábytek. Oblíbenou potahovou látkou se stal v době rokoka chintz, pestře potištěné plátno se slabým voskovým povlakem.

Dřevěný nábytek se také ošetřoval pomocí tzv. polírovací běli složené ze směsi želatiny, vepřového sádla, včelího vosku, Marseillského mýdla, kaolínu nebo křídy. Části pokryté polírovací bělí se doplňovaly barevnými nebo pozlaceným plátky. Rokokový nábytek se vyznačoval zvlněným povrchem, štíhlými a prohnutými nožkami, tedy skoro nesymetrií. Výtvarný styl se inspiroval čínským a japonským uměním, postavy Číňanů…Rokový sloh nacházíme na zámcích velmi často v podobě kamen, hlavně se zlacenými, růžovými nebo červenými detaily ornamentiky. Dále se používá mosaz, cín, želvovina, intarzie s motivy květin. Lustry jsou kovové (masivní barevné kovy, plechové s květy) nebo skleněné (čiré, jemně barevné či z benátského skla). Do rokokových pokojíků patří též porcelán, míšenské a vídeňské porcelánové figurky (především pastýřská tématika), české řezané sklo, holičská fajáns (majolika – keramika z pálené hlíny s cíničito-olovnatou polevou, malovaná nebo plasticky zdobená) a zdobené rokokové stolní hodiny.

KLASICISMUS je oproti rokoku střídmější a JEDNODUŠŠÍ. Navrací se k prvkům z antiky a renesance, zdůrazňuje lidský rozum, vyznačuje se filozofickými úvahami.
Architektura využívá JEDNODUCHÉHO zdobení: trojúhelníkové štíty, rovné linie, antické sloupy. Staví se banky, úřady, nemocnice a divadla, nikoli církevní stavby. Typické jsou francouzské PARKY a zahrady – symetrický, důmyslný systém cestiček, altány, aleje, vodotrysky, keře a stromy sestříhány do geometrických tvarů. Vše se vyznačovalo přísným řádem a pevnými PRAVIDLY. Klasicismus zasáhl i do tvorby literatury a hudby.

Další odpovědi
Carolin

Rokoko je ještě pozdní baroko, jako doznívající sloh, klasicismus už je zcela nová éra se svými charakteristikami, vis major.