Jaký je rozdíl mezi relativním a absolutním umístěním?

V CSS. Co je lepsi kdy pouzivat a jaky to ma vyhody a rozdily. Diky :)

Nejlepší odpověď
chudst

Nechce se mi to vypisovat, tak s dovolenim kopiruji. Podrobnosti ve zdroji.

  • Absolutní pozice umístí objekt do stránky na udané souřadnice bez ohledu na okolní text.
  • Relativní pozice naproti tomu určuje pouze, o kolik se má objekt posunout oproti své normální poloze.

Zdroj: http://www.jak­psatweb.cz/css/css-pozicovani.html

Další odpovědi
lukas.zmizik

tak ze mame prvek – pismenko „R“

absolutni pozice:
position: absolute; left: 5px; top: 10px
→ to znamena, ze pismenko „R“ se nam obevi odsazene 5px zleva a 10px zvrchu, muzes menit velikost okna jak chces, ale pismeno „R“ bude vzdy udrzovat tuto hodnotu

relativni pozice
nejaky text
<span style=„position: relative; top: 20px“> relativni text</span>

→ vysledek je ten, ze na strance bude zobrazeno „nejaky text“ a nasledne za tim o 20px niz bude napsano „relativni text“ … tedy vsechno co je za „position: relative“ se posune (podle parametru, ktere tam zadas) vuci obektu, ktery byl zapsany pred nim

pardon, psal sem to po dvou becherech…
a co se tyka vyhod a nevyhod – nic takoveho, protoze kazdy musi vedet, co a jak na strankach chce mit…