mirekborek

Jaký je rozdíl mezi .rar a .zip?

Zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi rarem a zipem.
Doplňuji:
Z hlediska pokročilého uživatele. Nejsem ten kdo to chápe jako to samý.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Z hlediska běžného uživatele téměř žádný.
Doplňuji:
Z hlediska pokročilého uživatele asi nejspíš oceníš 256 bitovou AES u ZIPu. RAR má jenom 128 bitů.

Další odpovědi
arygnoc

rozdiel je v licencii a integrácii do programov – zip je implementovaný vo viacerých programov, kdežto rar je stále licencovaný.

rar skratka pre roshal archive je proprietárny súborový formát určený ku kompresii a archivácii súborov, ktorý podporuje aj opravu chýb rar archívov a ich rozdeľovanie na viac súborov. súbory vo formáte rar je možné vytvárať len s komerčným desktopovým programom winrar a komerčným programom rar pre príkazový riadok, ktoré podporujú kompresiu aj dekompresiu. iné aplikácie môžu tento formát vytvárať len ak získajú súhlas od licencora.

zip je všeobecne rozšírený súborový formát pre kompresiu a archiváciu dát. zip súbor vytvorený kompresiou obsahuje jeden alebo viac komprimovaných súborov, čo vo výsledku pomôže zredukovať veľkosť uložených dát. formát bol vytvorený philom katz pre program pkzip, ale v dnešnej dobe s ním pracuje rada ďalších programov.
na konci deväťdesiatych rokov začalo integrovať podporu pre zip formát do vlastného rozhrania viacero správcov súborov. ako prvý norton commander pod dosom naštartoval trend integrovanej práce s archívmi. nasledovali ďalší správcovia súborov a integrácia do desktopov operačných systémov. od roku 2002 všetky rozšírené desktopy obsahujú podporu zip súborov.

;-Q

anonym

Pokusím-li se to vyložit laikovi, pak asi takto: ZIP se vyvíjel již od DOSu – je tedy integrován do KAŽDÉHO operačního systému. To znamená, že (jako třeba TAR v UNIXu) se nejedná ani tak o kompresní archiv (kompresní poměr velice malý), avšak spíše o složení více souborů a složek do snadno přenosného souboru. (Kterýžto se chová jako aktovka – lze jej bez jakýchkoliv externích utilit kdekoliv otevřít, upravit, uploadovat, …) Kdežto RAR řeší čistě algoritmickou schopnost kvalitně komprimovat data. Dnes se jedná o malý rozdíl, neboť v době obrovských logických jednotek se komprimovat těmito způsoby valně nedá. ZIP však vždy bude přeci-jen jakási aktovka na cesty. ZIP je hojně nadužíván – miliarda programů jej skrytě i otevřeně užívá – DOCX, Blender, WoW, … RAR je produktem třetí strany – jeho zapojení do mnohých projektů by bylo zbytečně komplikované. Navíc není integrován atd. Se ZIPem se dá volněji manipulovat – měnit jeho obsah, alokovat paměť navíc atp.

cochee

Upozorňuji Matesaxe, že rovněž formát RAR, stejně jako spousta dalších, dnes již zapomenutých komprimačních technologií, se vyvíjel již od DOSu, takže veškeré další povídání, navazující na tento argument, je drobátko zcestné. Rozhodně není zásluhou vývoje od dob DOSu, že je zip integrován do většiny OSů. Kompresní poměr algoritmů v zipu a RARu není zas tak rozdílný, podle typu dat samozřejmě, průměrně to bývá několik málo procent ve prospěch formátu RAR.

Dochy

Souhlas s Cochee
Matesaxy ZIP není integrován do každého op. systému. Podporu si musíš v mnoha případech zajistit sám (např. doinstalovat aplikaci). Je pravda, že ZIP je dostupnější, RAR má obecně o chloupek lepší kompresi.
Pokud se nemýlím, pak v obou lze stupeň komprese zvolit, v obou je možné archiv rozdělit na části, základ komprese je v obou stejný (pokud se nemýlím). Je pravda, že ZIP se nyní často (častěji než RAR) používá skrytě v různých aplikacích pro kompresi vlastních formátů… (např. DOCX, XLSX,… lze jako ZIP rozbalit a pak textovým editorem prohlížet obsah)
Je pravda že ZIP je licenčně volnější než RAR